Joanna Banasiuk w Sejmie: aborcja to rzeź niewinnych dzieci FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

- Obecny kompromis aborcyjny zabija. Mamy stalinowskie prawo dotyczące aborcji. Wybierzmy życie - apelowała do posłów w czwartek (22 września) Joanna Banasiuk z Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Stop aborcji", uzasadniając obywatelski projekt zmian w ustawie o ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.

Przypomnijmy, że projekt ten przewiduje m.in. wprowadzenie całkowitego zakazu aborcji. Propozycje Komitetu "Stop aborcji" zakładają, że za spowodowanie śmierci dziecka poczętego grozić będzie kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5; jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlegać będzie karze pozbawienia wolności do lat 3.

Jeżeli śmierć dziecka spowodowała jego matka, sąd może zastosować wobec niej nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia. Matka - w myśl projektu - ma nie podlegać karze, jeśli działała nieumyślnie.

Jak podkreślała w Sejmie Joanna Banasiuk, „wprowadzony 20 lat temu kompromis aborcyjny spowodował, że tzw. wyjątki aborcyjne są nadużywane i zabijane są także zdrowe dzieci. - Aborcja to rzeź niewinnych dzieci - mówiła z Banasiuk.

Zaznaczyła, że projekt Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop aborcji” gwarantuje nie tylko pełną ochronę życia dzieci poczętych, ale chroni także zdrowie i życie kobiet.

- W krajach, w których obowiązuje całkowity zakaz aborcji, wskaźnik śmiertelności matek jest wielokrotnie niższy niż w krajach, gdzie przerywanie ciąży jest dopuszczalne - stwierdziła Joanna Banasiuk.- Na przykład w stanach Meksyku, w których aborcja jest zakazana, odsetek śmiertelności matek jest aż o 23% niższy niż w stanach, gdzie taki zabieg jest dozwolony prawem.

Obecnie w Polsce aborcja dopuszczona jest przez prawo tylko w trzech przypadkach: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej; gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu; kiedy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego" (np. kazirodztwo, gwałt).

W czwartek Sejm zajął się dwoma obywatelskimi projektami ustaw dotyczących aborcji: projektem Inicjatywy Ustawodawczej „Stop aborcji” (przewiduje całkowity zakaz przerywania ciąży) oraz przeciwstawnym projektem ustawy o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie, który liberalizuje obecne przepisy (dotyczy m.in. uregulowania praw kobiet do samostanowienia w sprawach prokreacji, w tym także dostępu do edukacji seksualnej i nowoczesnych metod planowania rodziny).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH