Jeszcze o Światowym Dniu Zdrowia, czyli "Człowiek i Miasto"

Światowy Dzień Zdrowia, obchodzony 7 kwietnia pod hasłem "Człowiek i Miasto" poświęcony został tematowi urbanizacji.

Kampania „Człowiek i Miasto”, ma na celu zachęcenie miast do otwarcia przestrzeni publicznych na zdrowie i podjęcie przez władze lokalne inicjatyw na rzecz zdrowia, aby w znaczący sposób wpłynąć na poprawę zdrowia mieszkańców miast. Ponad 80 miast w 22 krajach z rejonu EURO przyłączyło się do kampanii.

Ministerstwo Zdrowia oraz Państwowa Inspekcja Sanitarna kontynuując działania prowadzone w ubiegłych latach, zaplanowały na terenie całego kraju akcje, których celem jest zwrócenie uwagi społecznościom lokalnym na problematykę wzrostu tempa urbanizacji i związaną z tym potrzebę ochrony zdrowia ludzi. Szczególnie ważne jest uświadomienie każdemu człowiekowi potrzeby działania na rzecz własnego zdrowia. Istotne jest również zaangażowanie różnych instytucji i organizacji pozarządowych w działania na rzecz poprawy jakości życia społeczności w aglomeracjach miejskich.

Miasta całego świata zamieszkiwane są przez ponad 3 mld ludzi. W roku 2007 liczba ludności miejskiej przekroczyła po raz pierwszy w historii symboliczną granicę 50%. Do roku 2030 sześć na dziesięć osób będzie mieszkało w mieście, a wskaźnik ten sięgnie siedmiu osób do roku 2050.

W regionie europejskim ok. 70% ludności zamieszkuje miasta. Wiąże się to z wieloma problemami zdrowotnymi, które wymagają rozwiązania np.: dostęp do wody pitnej, stan środowiska naturalnego, liczba wypadków oraz konsekwencje zdarzeń z użyciem przemocy, choroby niezakaźne i związane z tym czynniki ryzyka, takie jak palenie tytoniu, nieodpowiedni sposób odżywiania się, brak aktywności fizycznej, szkodliwy wpływ nadużywania alkoholu, czy ryzyka związane z wybuchem epidemii chorób.

Planowanie przestrzeni miejskich może mieć pozytywny wpływ na promowanie zachowań wspierających zdrowie i bezpieczeństwo. Sprzyja temu projektowanie przestrzeni zachęcających do aktywności fizycznej, inwestowanie w aktywne formy transportu, a także wprowadzanie przepisów prawa miejscowego dotyczących palenia tytoniu czy bezpieczeństwa żywności.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH