Jest sukces, lekarze rezydenci porozumieli się z ministrem zdrowia! Przedstawiciele Porozumienia Rezydentów spotkali się w czwartek (8 lutego) z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim, by wypracować pakiet rozwiązań. Fot. Porozumienie Rezydentów OZZL

Po długich rozmowach udało się wypracować pakiet rozwiązań, który odpowiada na problemy, jakie wysuwali młodzi lekarze - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski po spotkaniu z Porozumieniem Rezydentów OZZL w czwartek (8 lutego).

- Przyśpieszamy ze zwiększeniem nakładów na ochronę zdrowia. Tak jak już wcześniej sygnalizował też premier Mateusz Morawiecki w swoim expose, ochrona zdrowia jest priorytetem tego rządu, rządu PiS - podał szef resortu zdrowia.

- Dzięki temu porozumieniu, które dziś podpisujemy, możemy szybko usiąść do stołu, aby wypracować szczegółowe rozwiązania, żeby te 6 proc. PKB było osiągnięte w 2024 r. - dodał minister Szumowski.

Minister podkreślił, że lekarze rezydenci "bardzo odpowiedzialnie podeszli do rozmów i do oczekiwań Polaków". Zaznaczył, że była zgoda co do tego, że wzrost wynagrodzenia powinien skutkować czasowym zobowiązaniem do pracy w Polsce.

- Jedną z największych bolączek ochrony zdrowia jest - jak państwo wiecie - drenaż mózgów, wyjazdy młodych lekarzy po specjalizacjach za granicę; druga ważna bolączka to nadmierne obciążenie lekarzy specjalistów, którzy, aby osiągnąć przyzwoite wynagrodzenie, bardzo ciężko pracują - nierzadko w kilku miejscach - powiedział na konferencji prasowej Szumowski.

Więcej na ochronę zdrowia

Szef resortu zdrowia podkreślił, że przyjęte porozumienie odpowiada na te bolączki i zakłada, że "lekarz specjalista, który zechce pracować w jednym miejscu pracy otrzyma godziwe wynagrodzenie".

- To pozwoli na pochylenie się nad pacjentem, na znalezienie dla niego czasu oraz poprawi ciągłość opieki nad nim - ocenił Szumowski.

Dodał: - Moja strategia działania opiera się m.in. na dialogu, odbiurokratyzowaniu ochrony zdrowia, uszczelnieniu systemu oraz reformie systemu kształcenia podyplomowego.

Szumowski zaznaczył, że pakiet rozwiązań przedstawiony lekarzom rezydentom wpisuje się w tę strategię i odpowiada na postulaty i problemy, które "zaadresowali".

Podczas konferencji prasowej po spotkaniu z ministrem zdrowia wiceszef Porozumienia Rezydentów OZZL Jarosław Biliński powiedział, że ''w końcu udało nam się, co najważniejsze, zmienić mentalność polityków, w końcu czujemy szanse na faktyczną reformę zdrowia''.

- Już w tym roku polscy pacjenci otrzymają ponad 2 miliardy złotych więcej na opiekę. To już pewność. W sumie w kolejnych latach system ochrony zdrowia zyska ok. 16 miliardów złotych - wyliczał Biliński.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH