Jest sposób na zmniejszenie liczby zwolnień z wf - w Łodzi go znają To nie cudowne wyzdrowienia. Raczej program zakładający atrakcyjniejszy wf i wzmocnienie jego nauczycieli. Fot. woodleywonderworks/Flickr, CC BY 2.0 (zdj. ilustracyjne)

Od wprowadzenia w Łodzi w 2015 r. programu ''Mój przyjaciel WF'' wyraźnie zmalała liczna zwolnień z zajęć wychowania fizycznego. Najbardziej spektakularny wynik to 34 proc. mniej zwolnień w liceach ogólnokształcących. Cudowne wyzdrowienia? Nie, to nie to.

Dzięki programowi "Mój przyjaciel WF" odnotowano też 32 proc. mniej zwolnień w szkołach podstawowych. Dodajmy do tego jeszcze wyniki z łódzkich gimnazjów objętych programem ''Mój przyjaciel WF'' - 23 proc. mniej zwolnień z wychowania fizycznego oraz w zespołach szkół ponadgimnazjalnych, gdzie zwolnień jest ok. 31 proc. mniej.

To nie cudowne wyzdrowienia. Raczej program zakładający atrakcyjniejszy wf i wzmocnienie jego nauczycieli.

- Największą poprawę widać w szkołach ostatniego etapu kształcenia, co jest tym bardziej zadowalające, że wszystkie prowadzone dotąd w Polsce badania wskazują na największy odsetek zwolnień właśnie w tej grupie wiekowej - mówi Marek Kondraciuk, dyrektor Wydziału Sportu w Urzędzie Miasta Łodzi.

Postawili na nauczycieli i sportowców
Pełny program wdrażany był we wszystkich łódzkich gimnazjach, natomiast wybrane działania skierowane zostały do szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Według Joanny Wojtkun z biura prasowego łódzkiego magistratu, o sukcesie zdecydowało m.in. to, że w ramach projektu objęto działaniami nauczycieli wf-u oraz dyrektorów placówek, którzy poprzez regularny kontakt z młodzieżą mają ogromny wpływ na to, jak uczniowie postrzegają aktywność fizyczną.

Dla nauczycieli zorganizowano warsztaty z form ruchu m.in. tych dostosowanych do uczniów o niskiej sprawności fizycznej, warsztaty kompetencji wychowawczych oraz otwarte zajęcia z aerobicu, nordic walking czy sztuk walki.

- Nie bez znaczenia było również zaangażowanie znanych i lubianych sportowców, którzy przez cały rok szkolny spotykali się z młodzieżą szkolną, by opowiedzieć historie swoich karier oraz poprowadzić zajęcia sportowe. Uczniowie chętnie angażowali się w te wydarzenia i podchodzili do zagadnień z otwartym umysłem - mówi Rynkowi Zdrowia Joanna Wojtkun.

W inicjatywę zaangażowali się m.in. Zbigniew Bródka, Artur Partyka czy Otylia Jędrzejczak. Inny czynnikiem, który z pewnością pomógł projektowi w odniesieniu sukcesu jest rosnąca moda na aktywność fizyczną i mnogość okazji do uczestnictwa w sportowych wydarzeniach.

Z wf-em może przyjaźnić się każde miasto
Joanna Wojtkun podkreśla też zauważalny wzrost zaufania rodziców w stosunku do nauczycieli wf-u, pod opiekę których coraz chętnie oddawane są dzieci niemogące wykonywać niektórych ćwiczeń. Aż 2597 uczniów ćwiczyło na lekcjach wf posiadając opinię od lekarza o ograniczonych możliwościach.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH