Jest decyzja ws. protestu lekarzy i oczekiwane zarządzenie prezesa NFZ ws. wzoru umowy na recepty refundowane

Jak poinformowali w sobotę (30 czerwca) przedstawiciele organizacji lekarskich, lekarze przystępują 1 lipca do ogólnopolskiego protestu. Sprzeciwiają się w ten sposób karom za błędne wypisywanie recept na leki refundowane. Już po ogłoszeniu decyzji o proteście, NFZ opublikował oczekiwane zarządzenie ws. wzoru umowy upoważniającej do wystawiania recept refundowanych. Kary umowne, wbrew postulatom lekarzy, zostały utrzymane.

Lekarze mają prowadzić swój protest na pięć sposobów. Podstawową formą ma być wypisywanie leków zgodnie z "najlepszą wiedzą medyczną lekarzy" na drukach opracowanych przez Naczelną Izbę Lekarską. Mają również powrócić do pieczątek "Refundacja leku do decyzji NFZ". Kolejną formą ma być używanie, wszędzie tam, gdzie to jest możliwe, międzynarodowych nazw leków - zgodnie z przepisami ustawy. Dodatkowo lekarze mają przepisywać leki spoza listy refundacyjnej oraz nie wpisywać kodów NFZ na normalnych wzorach recept.

Według przewodniczącego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy rząd, tworząc zapisy refundacyjne, działa na szkodę nie tylko lekarzy, ale również pacjentów. Krzysztof Bukiel podkreślił, że system ten ma na celu zastraszanie lekarzy oraz zmniejszenie dostępu pacjentów do leków refundowanych. Zaznaczył, że środowisko nie wyraża zgody na dalsze funkcjonowanie takich zapisów.

Czytaj. NRL pisze list do prezes Pachciarz ws.nowego wzoru umowy na recepty refundowane

Bukiel powiedział także, że zarówno lekarze, jak i związkowcy nie popierają oszustw w swoim środowisku, jednak obecne prawo nie zwalcza tej patologii, a nakłada sankcje na tych, którzy działają uczciwie. W jego ocenie NFZ zależy na sytuacji, w której refundacji będzie coraz mniej.

Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł przypomniał, że w tej sprawie środowisko skierowało list do NFZ. Zawarta była w nim prośba o wyjaśnienie całej sytuacji oraz prośba o zmiany. Radziwiłł zaznaczył, że NFZ do tej pory nie odpowiedział na postulaty, stąd decyzja lekarzy o proteście.

Czytaj. Agnieszka Pachciarz: mamy kompromis w sprawie umow na recepty refundowane

Lekarze sprzeciwiają się karze umownej w wysokości 200 zł za wszelkie najdrobniejsze błędy na recepcie na lek refundowany. Druga kwestia to umożliwienie podpisywania aneksów do umów dotyczących recept refundowanych, przez lekarzy, którzy nie zgodzili się na wcześniejsze umowy, mówiące o karach za błędy w receptach.

Przedstawiciele organizacji lekarskich oceniają, że takich regulacji prawnych, dotyczących umów na recepty refundowane, nie ma w żadnym kraju. Uważają, że kary finansowe są po to, żeby odstraszyć lekarzy od wypisywania recept refundowanych, ponieważ przepisy są tak sformułowane, iż nie sposób uniknąć błędów. Nie wierzą także, że NFZ zniesie zapisane w umowach kary.

- Albo lekarz nie będzie leczył pacjentów, tylko zajmował się refundacją, albo będzie leczył i narażał się na kary, albo też będzie wypisywał recepty sto procent płatne, będzie leczył i nie będzie się narażał na kary - powiedział w rozmowie z TVN 24 Krzysztof Bukiel. Dodał także, że lekarz, który wypisuje leki z pełną odpłatnością, nie naraża się na kary, a NFZ jest zadowolony ponieważ spada liczba specyfików refundowanych. 

Kary umowne

W sobotę (30 czerwca) wieczorem, NFZ opublikował zarządzenie nr 38/2012/DGL prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie wzoru umowy upoważniającej do wystawiania recept na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne refundowane ze środków publicznych, przysługujące świadczeniobiorcom.

W & 9. pn. Kary umowne czytamy: "W razie stwierdzenia niewykonania lub nienależytego wykonania umowy, z przyczyn leżących po stronie osoby uprawnionej, Oddział Funduszu nakłada na osobę uprawnioną karę umowną w wysokości 200 zł za nieprawidłowo wystawioną receptę oraz po 200 zł za każde z następujących, stwierdzonych w okresie objętym kontrolą, nieprawidłowości. Należą do nich: ustalenie lub oznaczenie poziomu odpłatności niezgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami, nieprowadzenie dokumentacji medycznej, prowadzenie dokumentacji medycznej w sposób niezgodny z przepisami prawa mających wpływ na prawo do refundacji, wysokość dopłaty pacjenta lub kwotę refundacji, brak niezwłocznego zgłoszenia o utracie lub zawieszeniu prawa wykonywania zawodu, nieudostępnienie dokumentacji medycznej w toku postępowania kontrolnego, w tym także w przypadku, o którym mowa w § 8 ust.2 pkt 2, działanie skutkujące udostępnieniem osobom trzecim wydanych osobie uprawnionej druków recept, wykorzystanie więcej niż jeden raz zakresów liczb służących jako unikalne numery identyfikujące recepty, niepowiadomienie Oddziału Funduszu o utracie recept, w terminie, o którym mowa w § 5 ust. 2 pkt 4."

Czytaj. Krzysztof Bukiel: propozycja prezes NFZ - nie do przyjęcia

NFZ nakłada także na osobę uprawnioną karę umowną w wysokości 100 zł z tytułu niepowiadomienia Oddziału Funduszu o zmianie danych osobowych wskazanych w umowie, w tym adresu do korespondencji  oraz karę umowną w wysokości 700 zł z tytułu niezawarcia z Oddziałem Funduszu Aneksu do umowy wskazującego nowe miejsce udzielania świadczeń w zakresie objętym umową.

W przypadku stwierdzenia przez Oddział Funduszu, że kontrolowana osoba uprawniona dopuszcza do powstania tej samej nieprawidłowości w toku każdego kolejnego postępowania kontrolnego, dotyczących jednego lub większej liczby świadczeniobiorców, wysokość nałożonej kary umownej za daną nieprawidłowość, ulega zwiększeniu, nie więcej jednak niż trzykrotność kwoty, o której mowa w ust. 1. Wysokość zwiększenia nałożonej kary umownej podlega zatwierdzeniu przez dyrektora Oddziału Funduszu.

Dyrektor Oddziału Funduszu może też obniżyć wysokość kary umownej mając na uwadze w szczególności niską częstotliwość stwierdzonych nieprawidłowości, stopień oraz okoliczności naruszenia niniejszej umowy przez osobę uprawnioną. 

Więcej: www.nfz.gov.pl

 


 


Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH