Jerzy Gryglewicz: sposób kontroli ordynacji lekarskiej źródłem protestu

Kontynuacja protestu pieczątkowego wynika z faktu, że prezes NFZ nie chce wydać komunikatu o odstąpieniu od kar wymierzanych w wyniku błędów w ordynacji lekarskiej - stwierdził podczas czwartkowej (12 stycznia) konferencji w Warszawie Jerzy Gryglewicz, ekspert ochrony zdrowia.

- Warto pamiętać, że powód do podjęcia takiej decyzji nie leży w zapisach szeroko komentowanej w ostatnich dniach ustawy refundacyjnej, lecz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej - zaznaczył Gryglewicz.

Art. 102 ust.2 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej precyzuje, że w przypadku rażącego naruszenia obowiązków ustawowych Prezes Rady Ministrów, na wniosek ministra  zdrowia, może odwołać prezesa Funduszu. Zdaniem Gryglewicza, zapis ten zobowiązuje prezesa NFZ do szczególnej staranności w realizowaniu tej ustawy.

- W ustawie refundacyjnej nie ma nic o kontroli ordynacji lekarskiej. Te zadania należą wyłącznie do dyrektorów wojewódzkich oddziałów NFZ - stwierdza ekspert.

I dodaje: - Trudno więc oczekiwać od prezesa NFZ, aby wydał komunikat o odstąpieniu od działalności związanej z kontrolą ordynacji. Obawiam się, że gdyby to zrobił, prawdopodobnie szybko znalazłby zastosowanie przepis o możliwym odwołaniu prezesa NFZ przez premiera - uważa Jerzy Gryglewicz.  

Podkreśla, że głównym zarzewiem konfliktu nie jest więc ustawa refundacyjna, tylko fakt zwiększenia działalności kontrolnej przez NFZ, w związku z którym w środowisku lekarskim znacznie wzrosła świadomość ryzyka związanego z przepisywaniem leków refundowanych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH