Jarubas: ocena inwestycji zdrowotnych tylko przez wojewodów marginalizuje samorządy W opiniowaniu inwestycji w ochronie zdrowia powinni brać udział również samorządowcy, którzy prowadzą większość szpitali - uważa marszałek województwa świętokrzyskiego. Fot. Archiwum

Marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas twierdzi, że rząd marginalizuje rolę samorządów, wykluczając ich uczestnictwo w ocenie inwestycji w ochronie zdrowia.

Jak podkreśla w Gazecie Wyborczej Jarubas, taka komisja jest potrzebna, ale niezrozumiałe jest, dlaczego w pracach nie mogą uczestniczyć samorządowcy, którzy prowadzą większość szpitali. Marszałek dodaje, że "rząd wszystko chce mieć pod swoją kontrolą".

Z kolei Anna Gromska, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach wyjaśnia, że system ochrony zdrowia wymaga uporządkowania, a zmiana ta ma zapobiec krótkowzrocznym czy chaotycznym inwestycjom. Precyzuje, że na razie do wojewody wpłynęły trzy wnioski, w tym dwa ze szpitali, ale dopóki nie zostaną przeanalizowane, nie może zdradzać, czego konkretnie dotyczą.

Opiniowanie przez wojewodów weszło w życie od końca sierpnia br. Jeśli szpital bądź przychodnia planują nową inwestycję, muszą wystąpić z tym właśnie do wojewody. W przypadku szpitali inwestycja musi kosztować co najmniej 3 mln zł w ciągu dwóch lat, jeśli chodzi o przychodnie - 2 mln zł.

Pozytywna opinia wojewody umożliwia w przyszłości otrzymanie kontraktu z NFZ. Przedsięwzięcia będzie oceniał system IOWISZ na podstawie 34 kryteriów. Wśród nich m.in. innowacyjność i naukowe podejście czy zaspokajanie potrzeb zdrowotnych mieszkańców.

Więcej: www.kielce.wyborcza.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH