Jarosław Pinkas: organizacje pacjentów powinny wspierać działania resortu zdrowia Pinkas ocenił, że organizacje pacjenckie są rozproszone Fot. PTWP

Organizacje pacjenckie powinny podejmować inicjatywy, które wspierają działania resortu zdrowia - ocenił w czwartek wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas podczas I Kongresu Zdrowia Pracodawców RP. Wskazywał też na rolę organizacji w promowaniu profilaktyki.

Podczas dyskusji poświęconej roli pacjenta w systemie opieki zdrowotnej Pinkas oceniał, że organizacje pacjenckie są rozproszone. Wskazał, że duża ich część reprezentuje pacjentów cierpiących na jedną, konkretną chorobę. - Według mojej oceny nie ma partnera, który byłby bardzo reprezentatywny - powiedział.

Pinkas wskazywał także, że organizacje pacjenckie mogą odegrać znaczącą rolę w informowaniu o potrzebie wykonywania badań profilaktycznych. Dodał, że w Polsce nadal jest wysoki wskaźnik zachorowań na raka szyjki macicy, czemu mogłyby zapobiegać m.in. obowiązkowe badania w tym kierunku.

- Może powinniśmy do tego wracać? Może taka inicjatywa pojawiłaby się oddolnie? - mówił, zwracając się do przedstawicieli organizacji pacjenckich. Zapewnił, że są środki na wykonanie takich badań. Jego zdaniem organizacje pacjenckie powinny podejmować rozsądne inicjatywy wspierające działania resortu. Dodał, że powinny one także śledzić pracę ministerstwa i informować o podejmowanych działaniach.

Podkreślano także, że w związku z deficytem pracowników medycznych kształtowanie postaw prozdrowotnych nie powinno być zadaniem jedynie lekarzy i pielęgniarek. Wskazywano np. na rolę, jaką w tym zakresie mogą odegrać media, a także na możliwość wprowadzenia systemowych mechanizmów promujących pacjentów dbających o zdrowie. Mówiono też m.in. o potrzebie współpracy wszystkich podmiotów, które na danym terenie leczą pacjenta.

I Kongres Zdrowia Pracodawców RP "Zdrowy obywatel, zdrowa Polska" odbywa się w Warszawie w dniach 29-30 września.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH