Jarosław Gowin: in vitro w ramach programu zdrowotnego jest zgodne z prawem

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin uważa, że finansowane zapłodnienia in vitro w ramach programu zdrowotnego, a nie rozwiązań ustawowych, jest zgodne z prawem. Nie ukrywa, że nie jest zachwycony tym rozstrzygnięciem, ale dodaje, że nie zmienia to faktu, że taki program jest dopuszczalny.

Premier Donald Tusk zapowiedział w poniedziałek (22 października) refundację metody in vitro w ramach programu zdrowotnego resortu zdrowia. Program przewidziany jest na 3 lata; ma objąć 15 tysięcy par. Dalsze losy programu będą zależały od zapisów ustawy, która miałaby powstać w ciągu pierwszych trzech lat działania programu. 

- Chętnie powiedziałbym, że jest to niezgodne z prawem, ale to jest zgodne z prawem. Taki program jest dopuszczalny. Pamiętajmy jednak, że Polska jest ostatnim państwem w Europie, w którym nie ma ustawy bioetycznej - mówił Gowin na antenie TVN24. 

- Uważam, że powinno być nas stać na uchwalenie ustawy, a jeżeli to jest niemożliwe, to powinniśmy ratyfikować konwencję bioetyczną - dodał.

Do połowy listopada wewnętrzny zespół PO ma przedstawić klubowi parlamentarnemu wyniki prac nad ustawą o in vitro. Kwestią sporną między partyjnymi liberałami a konserwatystami pozostają nadliczbowe zarodki. Część skrzydła konserwatywnego nie sprzeciwia się ich mrożeniu w ogóle, ale chce, aby wytwarzać możliwie mało zarodków. Jednak w klubie są też zdeklarowani przeciwnicy mrożenia zarodków. 

W PO są dwa projekty dotyczące in vitro. Małgorzata Kidawa-Błońska proponuje, aby zarodki można było mrozić, ale nie niszczyć. Jej propozycja zakazuje natomiast selekcji zarodków i handlu nimi. Z kolei projekt Jarosława Gowina nie przewiduje mrożenia zarodków (proponuje, aby wytwarzać maksymalnie dwa, ale pod warunkiem, że oba miałyby być implantowane). Zwolennicy projektu Kidawy-Błońskiej zapewniają, że nie zrezygnują z mrożenia zarodków. 

- Niedawno pan premier mówił, że daje temu zespołowi czas do końca roku i to jest moim zdaniem wykonalne. Do końca roku spokojnie można przygotować taki projekt, który będzie łączył Platformę. Środowisko konserwatywne złożyło swoje propozycje. Czekamy na odpowiedź środowiska liberalnego - powiedział Gowin. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH