Jankowski: rośnie liczba lekarzy wypowiadających klauzulę opt-out Łukasz Jankowski z Porozumienia Rezydentów OZZL; FOT. PTWP

- Trudno jednoznacznie ocenić, ile osób wypowiedziało klauzulę opt-out. Ta liczba stale rośnie i wynosi między 3,5 a 4 tys. wypowiedzianych klauzul w Polsce - powiedział w środę (13 grudnia) dziennikarzom Łukasz Jankowski z Porozumienia Rezydentów OZZL.

Środowe posiedzenia sejmowej komisji zdrowia dotyczy m.in. akcji protestacyjnej lekarzy rezydentów polegającej na wypowiadaniu klauzuli opt-out. Pozwala ona lekarzom pracować dłużej niż 48 godzin tygodniowo (maksymalny tygodniowy wymiar pracy).

Na posiedzeniu komisji głos zabierali m.in. Przedstawiciele Porozumienia Zawodów Medycznych, które obecnie koordynuje protest, są obecni na posiedzeniu komisji. Łukasz Jankowski z Porozumienia Rezydentów OZZL powiedział dziennikarzom, że trudno jednoznacznie ocenić, ile osób wypowiedziało klauzulę opt-out. Ta liczba stale rośnie i wynosi między 3,5 a 4 tys. wypowiedzianych klauzul w Polsce.

- Ucieszyły nas słowa premiera Mateusza Morawieckiego w expose, który mówił, że Polacy powinni pracować mniej, powinni pracować bardziej wydajnie, za lepszą stawkę, po to, by mieć więcej czasu dla rodzin - powiedział Jankowski.

- Ciekawi nas, jak na te słowa zareaguje Ministerstwo Zdrowia, bo właśnie o to chodzi w akcji „stawiamy na jakość" - dodał Jankowski. Jak mówił, rezydenci wciąż apelują do MZ o podjęcie rozmów.

- Strach pomyśleć, co byłoby, gdybyśmy do kierowców ciężarówek stosowali te same kryteria, które rząd próbuje stosować do lekarzy. Gdyby padły słowa: jesteś kierowcą, czujesz się na siłach - możesz jechać. My słyszymy codziennie: jesteś lekarzem, jeżeli czujesz się na siłach - możesz pracować więcej. My mówimy „dość”, w trosce o naszych pacjentów" - podsumował.

- Negocjacje ze środowiskiem pracowników służby zdrowia, w tym również lekarzy, trwają od wielu miesięcy - podkreślała wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.

Dodała, że przedstawiciele kierownictwa resortu wielokrotnie spotykali się z pracownikami służby zdrowia. Przypomniała, że obecnie rozmowy toczą się w Radzie Dialogu Społecznego, a także w zespole ds. zmian w ochronie zdrowia, powołanym w październiku przez ministra zdrowia (przedstawiciele Porozumienia Zawodów Medycznych odmówili udziału w tym drugim zespole).

- Z przykrością stwierdzam, że akcja protestacyjna polegająca na wypowiadaniu klauzuli opt-out jest rozwojowa. Według danych na dzień 12 grudnia 2017, tę klauzulę wypowiedziało już w Polsce ok. 3,3 tys. rezydentów i lekarzy specjalistów - informowała Szczurek-Żelazko.

Od października lekarze i przedstawiciele innych zawodów medycznych prowadzą protest, domagając się m.in. zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB od 2021 r. oraz wzrostu wynagrodzeń. Lekarze zapowiedzieli, że w placówkach na terenie całego kraju będą wypowiadać klauzulę opt-out (jej podpisanie jest przez lekarza dobrowolne). W niektórych placówkach klauzulę wypowiedziała znaczna część lekarzy, co oznacza, że te szpitale mogą mieć problem z obsadą dyżurów lekarskich.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH