Jankowski: oprzyjmy finansowanie zdrowia na wartościach społecznych Łukasz Jankowski, wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL. Fot. PTWP/Paweł Pawłowski

- Protest rezydentów ujawnił deficyty w dialogu społecznym dotyczącym ochrony zdrowia - ocenił Łukasz Jankowski, wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL, wypowiadając się podczas XIII Forum Rynku Zdrowia.

Wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów uczestniczący w sesji "Dialog społeczny w ochronie zdrowia" na XIII Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 23-24 października) zwrócił uwagę, że protest głodowy lekarzy rezydentów trwający już 23 dni (sesja odbywała się 24 października - red.) nie nastąpił nagle, ale był poprzedzony próbami dotarcia do decydentów i przedstawianiem im sytuacji zarówno młodych lekarzy, jak i całej służby zdrowia.

Jak mówił Łukasz Jankowski młodzi lekarze o dialog i wysłuchanie argumentów zabiegali od dawna.

Przypomniał m.in. organizowaną przez Porozumienie Rezydentów w minionym roku akcję "Adoptuj posła": - Przedstawicie Porozumienia Rezydentów odwiedzili 180 posłów, głównie z partii rządzącej, zapoznając ich z sytuacją rezydentów i zbyt niskimi w stosunku do PKB wydatkami na zdrowie. 99 proc. posłów zgadzało się z nami, że nasza diagnoza sytuacji jest słuszna, ale słyszeliśmy nierzadko "jestem tylko szeregowym posłem, ja nic nie zmienię musicie Państwo iść wyżej" lub "wasze argumenty merytoryczne są słuszne, ale cóż my możemy".

- To była pierwsza akcja, która pokazała, że wszyscy widzimy potrzebę dialogu, wszyscy diagnozujemy problem, natomiast nikt z nas młodych lekarzy, ale nawet i posłów, nie wie jak przebić się do świadomości osób decyzyjnych w państwie - tłumaczył Jankowski.

Przypominał też, że młodzi lekarze organizowali manifestacje rezydentów, uczestniczyli w manifestacji Porozumienia Zawodów Medycznych. Rozpoczęli rozmowy z ministrem zdrowia.

- Doszliśmy do ściany i zrozumieliśmy, że kampaniami, które prowadziliśmy, manifestacjami nie doprowadzimy do zmian w ochronie zdrowia. W sierpniu, wysłaliśmy listy z prośbą o spotkanie do pani premier, do pana premiera Morawieckiego, do pana ministra zdrowia - opisywał Jankowski.

Dodał: - Otrzymaliśmy odpowiedź jedynie od pana premiera Morawieckiego, że obszar służby zdrowia leży w gestii ministra zdrowia i z nim powinniśmy się spotykać.

Mówiąc o negocjacjach toczonych podczas trwającego od 2 października głodowego protestu rezydentów Łukasz Jankowski przyznał, że trwały kolejne rozmowy, "tyle tylko, że te rozmowy bardziej miały charakter monologu".

- My ze swojej strony przedstawialiśmy diagnozę sytuacji i merytoryczne argumenty. Nawet podczas dyskusji ekspertów w trakcie mediacji eksperci strony rządowej zgodzili się z naszymi ekspertami nie tylko co do diagnozy, ale też co do recepty na poprawę sytuacji. Jednak cały czas słyszeliśmy tylko dwa zdania: nie ma woli politycznej, nie ma pieniędzy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH