Jakub Szulc: projekt reformy zdrowotnej poznamy pod koniec kwietnia Wiceminister zdrowia Jakub Szulc

28 kwietnia powinien być gotowy projekt reformy opieki zdrowotnej - zapowiedział w środę (7 kwietnia) wiceminister zdrowia Jakub Szulc.

Podczas debaty "Przyszłość ochrony zdrowia w Polsce - system", wiceminister nie chciał jednak zdradzić szczegółów projektowanych reform. Jakub Szulc zwrócił uwagę na konieczność jasnego określenia, jak należy rozumieć publiczną placówkę medyczną. Czy jest to podmiot należący do publicznego właściciela (samorząd terytorialny, wyższa uczelnia), czy placówka należąca do prywatnego właściciela, ale lecząca za publiczne pieniądze, a „zatem wykonująca publiczną misję".

Szulc zaznaczył, że reorganizację systemu opieki zdrowotnej należałoby rozpocząć od świadczeniodawcy, a dopiero potem zająć się płatnikiem.

Jego zdaniem, w obecnej sytuacji należałoby rozważać wprowadzenie dodatkowych ubezpieczeń „substytucyjnych, które byłyby ubezpieczeniami od niewydolności systemu" i pozwalałyby skrócić czas oczekiwania na badania specjalistyczne.

– Należy starać się jednak o to, aby negatywny odbiór opieki zdrowotnej przez pacjentów zmieniać poprzez szereg działań, wśród których finansowanie staje bardzo często na pierwszym miejscu – podkreślił wiceminister zdrowia.
 
Szulc nie chciał ujawnić, jakie zmiany w systemie opieki zdrowotnej są planowane, ale - jak zaznaczył - szczegółowe rozwiązania zostaną zaprezentowane, kiedy będzie gotowy cały pakiet zmian. Dodał, że być może będzie on już gotowy za trzy tygodnie, tj. na 28 kwietnia - na drugą część debaty poświęconej przyszłości ochrony zdrowia.

Szulc powiedział tylko, że Ministerstwo Zdrowia będzie proponować zmiany zarówno z zakresu organizacji świadczeniodawców, jak też sposobów funkcjonowania i płacenia za świadczenia opieki zdrowotnej, czyli od strony dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych.

Dodał, że zmiany będą dotyczyć bardzo istotnych problemów, m.in. uporządkowania polityki lekowej czy edukacji i kształcenia medycznego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH