Jakub Szulc: pakiet ustaw zdrowotnych zgłoszony do prac rządu

Pakiet sześciu nowych ustaw zdrowotnych został zgłoszony do zespołu, który planuje prace rządu - poinformował w poniedziałek (5 grudnia) wiceminister zdrowia Jakub Szulc. Nowe przepisy mają wprowadzić znaczące zmiany w systemie ochrony zdrowia.

Chodzi m.in. o ustawy: o dodatkowych dobrowolnych ubezpieczeniach zdrowotnych, badaniach klinicznych, zdrowiu publicznym, o jakości w ochronie zdrowia oraz przepisy zakładające utworzenie Agencji Taryfikacji. Przygotowała je była minister zdrowia Ewa Kopacz, obecnie marszałek Sejmu.

Szulc podkreślił w rozmowie z PAP, że z jego informacji wynika, iż zespół planujący prace rządu decyzję ws. ustaw zdrowotnych powinien podjąć w tym tygodniu.

- Przedyskutowaliśmy z ministrem Bartoszem Arłukowiczem wszystkie projekty i uznaliśmy, że będą one wymagały pewnych modyfikacji co do treści, natomiast co do zasady są one na pewno potrzebne - powiedział wiceminister Szulc. Dodał, że resort zdrowia zaproponował rządowi łącznie kilkanaście projektów ustaw, jednak większość z nich ma charakter techniczny i wprowadza przepisy z dyrektyw UE.

Rzecznik rządu Paweł Graś podkreślał kilka dni temu, że zmiany zapoczątkowane w systemie ochrony zdrowia przez Kopacz będą kontynuowane. Przypomniał, że Ewa Kopacz przygotowała pakiet ustaw, który w poprzedniej kadencji nie zdążył trafić do Sejmu.

Jeden z projektów pakietu przewiduje utworzenie Agencji Taryfikacji. Na podstawie jej ustaleń wyceniane byłyby świadczenia medyczne. Z kolei system kontroli jakości ma premiować te lecznice, które będą wykonywały świadczenia na odpowiednim poziomie, określanym na podstawie wskaźnika efektywności.

Obecnie wycenę świadczeń wskazuje NFZ. W przyszłości taryfę ma ustalać Agencja w oparciu o zestawienie gwarantowanych świadczeń zdrowotnych oraz wykaz przypisanych im stawek. Przy kontraktowaniu świadczeń NFZ będzie musiał uwzględniać wytyczne Agencji.

MZ podkreśla, że taryfikacja świadczeń zdrowotnych nie jest możliwa do przeprowadzenia bez wiarygodnych informacji o kosztach uzyskanych od świadczeniodawców, czyli np. szpitali. Takie dane ma zbierać Agencja. Będzie ona wybierała grupy świadczeniodawców spełniających określone kryteria, którzy we współpracy z Agencją będą rejestrować dane dotyczące kosztów wykonywanych świadczeń.

Według resortu zdrowia Agencja Taryfikacji powinna być, podobnie jak Agencja Oceny Technologii Medycznych, samodzielną strukturą, która przeprowadzałaby taryfikację świadczeń zdrowotnych w sposób niezależny, opierając się na fachowych kryteriach.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH