Jakość opieki medycznej - zapowiada się nowe otwarcie?

W tym roku po raz pierwszy w ocenie kontraktów na świadczenia zdrowotne zastosowano kryteria jakości - pisze dr Paweł Grzesiowski, przewodniczący Stowarzyszenia Higieny Lecznictwa. - Równocześnie, dzięki wsparciu Unii Europejskiej, ponad 100 szpitali przystąpiło w ramach projektu realizowanego przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, do certyfikacji w systemie akredytacji według wymagań Ministra Zdrowia.

Niska jakość opieki generuje liczne zdarzenia niepożądane, a to związane jest często z bardzo wysokimi kosztami, wynikającymi z przedłużonych hospitalizacji, rehospitalizacji, zakażeń szpitalnych czy roszczeń pacjentów. Dlatego promowanie przez płatnika racjonalnego zarządzania jakością opieki medycznej to szansa nie tylko na poprawę wyników leczenia, ale obniżenie jego kosztów.

Dobry kierunek, ale diabeł tkwi w szczegółach
W dziedzinie zakażeń szpitalnych od lat budowany jest w Polsce kompleksowy system kontroli i monitorowania, przede wszystkim dzięki aktywnej postawie personelu odpowiedzialnego za nadzór epidemiologiczny w szpitalach. Regulacje prawne w tym obszarze są nowoczesne i zgodne z trendami światowymi, jednak w największym stopniu przeszkodę w ich wdrażaniu w placówkach medycznych stanowi bierna postawa ich kierownictwa oraz słaba współpraca z lekarzami i pielęgniarkami w oddziałach.

System akredytacji szpitali umożliwia wypracowanie nowych schematów działania, w oparciu o standardowe procedury i instrukcje. W obszarze zakażeń szpitalnych standard akredytacyjny jest kompletny, obejmuje efektywne funkcjonowanie zespołu i komitetu kontroli zakażeń, wdrożenie procedur dezynfekcji rąk, dekontaminacji pomieszczeń, sprzętu użytkowego i medycznego, postępowanie z bielizną szpitalną, stosowanie środków ochrony osobistej, ochronę personelu przed zakażeniem, izolację chorych zakażonych oraz pacjentów o podwyższonym ryzyku zakażenia, identyfikację i wygaszanie ogniska epidemicznego, walidowany system monitorowania zakażeń, analizę trendów lekooporności, informację zwrotną, szkolenia personelu, program racjonalnej polityki antybiotykowej z uwzględnieniem profilaktyki okołozabiegowej.

W tym kontekście, z zadowoleniem przyjęto zarządzenie Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie określenia kryteriów oceny ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej implementujący przepisy wynikające z ustawy z dnia 11 października 2013 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2013.1290), w którym zawarto kryteria dotyczące zewnętrznych certyfikatów jakości, tj. certyfikatów systemu zarządzania oraz certyfikatu akredytacyjnego Ministra Zdrowia, a także kontroli zakażeń szpitalnych i antybiotykoterapii.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH