
Kandydat na Prezydenta Zjednoczonej Prawicy Patryk Jaki zapowiedział w piątek (19 października), że jeśli wygra wybory, uruchomi program pomocy dla seniorów. .
- Był czas kiedy seniorzy zrobili coś dla Warszawy, jest czas, żeby zrobić cos dla seniorów - mówił w piątek Patryk Jaki na konferencji zorganizowanej na warszawskiej Pradze-Północ. Jak wyjaśnił, chodzi mu o to, że to obecni seniorzy odbudowywali Warszawę ze zniszczeń po II wojnie światowej.
Przedstawiając swój program dla seniorów, Jaki zapowiedział stworzenie karty "senior plus". - Taka karta funkcjonuje nie tylko na Zachodzie, ale także w niektórych miastach w Polsce. Bardzo źle, że Warszawa nie ma takiej karty - ocenił.
Karta - jak mówił - uprawniałaby seniorów do wielu zniżek, a nawet darmowych wejść do instytucji miejskich, kulturalnych i rekreacyjnych. W jego zamyśle miasto mogłoby też negocjować "na zasadach barterowych" w imieniu 400 tys. warszawskich seniorów z prywatnym biznesem. Dzięki temu zniżki dla seniorów obejmowałyby też ofertę firm komercyjnych: turystycznych, gastronomicznych ale też - co jego zdaniem jest niezwykle ważne - służby zdrowia. - Karta senior plus sprawi, że oferta dla seniorów będzie nieporównywanie większa niż obecnie - przekonywał.
Jaki, jeśli wygra wybory, chce też wprowadzić zasadę, że przy budowie każdego nowego budynku mieszkalnego parter będzie przeznaczony na mieszkania dla seniorów lub osób niepełnosprawnych, tak żeby mieszkania pozbawione były barier architektonicznych.
Domy dziennego pobytu, to kolejna propozycja Jakiego dla osób starszych. W Warszawie ma być 40 takich domów, a ich funkcje mają zostać rozszerzone w porównaniu do obecnie pełnionych. W tym kontekście Jaki wymienił usługi geriatryczne, ale też funkcję, która obecnie nie jest wykorzystywana, a która polega na tym, że seniorzy mogą dzielić się swoim doświadczeniem.
Kandydat na prezydenta stolicy przestawił też pomysł powołania "domów wytchnieniowych". W tym wypadku chodzi o to, żeby opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych, mogli zostawić w nich swoich podopiecznych na kilka godzin pod "pełną opieką lekarską" i z możliwością uczestnictwa w "dodatkowych zajęciach", a w tym czasie sami mogli załatwić swoje sprawy lub "po prostu odpocząć".


CZYTAJ TAKŻE
- 17:09 Eksperci: strategia onkologiczna wykracza poza leczenie nowotworów
- 16:32 Warszawa: zarządzenie wprowadzające zmiany organizacyjne w Centrali NFZ
- 16:11 Kielce: Centrum Urazowe dla Dorosłych już przyjmuje pacjentów
- 15:19 Anna Rulkiewicz została laureatką rankingu "100 Kobiet Biznesu"
- 15:01 Choroby rzadkie: co roku dowiaduje się o nich 200 tys. Polaków
- 14:41 Prezes NFZ: sięgajmy po narzędzia gwarantujące racjonalne wydawanie pieniędzy
- 14:23 Wkrótce testy pigułki antykoncepcyjnej przyjmowanej raz w miesiącu
- 1 Silnie trujący związek chemiczny w lekach na cukrzycę. MZ: pacjenci nie powinni ich odstawiać
- 2 Minister zdrowia: podatek od cukru chcemy wprowadzić jak najszybciej
- 3 W szpitalach gorączkowo liczą, ile trzeba wydać na podwyżkę płacy minimalnej
- 4 Sekretne nagrywanie lekarza jest ryzykowne i odwraca uwagę od leczenia
- 5 Siedlce: 33 lekarzy z Ukrainy i Białorusi ma załatać braki kadrowe
- 6 Czy Narodowa Strategia Onkologiczna okaże się skutecznym narzędziem w walce z rakiem?
- 7 Eksperci: regularne wykonywanie morfologii może uratować życie
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych