Jak zatrzymać młodych lekarzy w kraju? Zapewniając rezydentury Problemem na jaki zwracają uwagę wkraczający do zawodu lekarze jest częsty brak możliwości kształcenia w wybranej specjalizacji. Fot. Fotolia

- Absolwenci studiów medycznych decydują się na wyjazd z kraju nie - jak sądzą zwolennicy odpłatnych studiów medycznych - głównie z powodów finansowych, ale na skutek trudności w robieniu specjalizacji - przekonuje Michał Późniak, prezydent Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland.

Głównym problemem na jaki zwracają uwagę wkraczający do zawodu lekarze jest częsty brak możliwości kształcenia w wybranej specjalizacji.

Dorota Mazurek pełnomocnik Zarządu Krajowego OZZL ds. reprezentacji rezydentów zdecydowanie podkreśla, że o wiele lepsze rezultaty, niż nakaz odpracowania studiów dałaby zmiana warunków wykonywania specjalizacji w Polsce.

- Dziś system specjalizacji nie jest przyjazny dla młodego lekarza. Po pierwsze nie zawsze można zrobić tę specjalizację, którą by się chciało, nie można zmienić rezydentury, nie można jej przenieść do innego województwa. To wszystko stwarza dla młodego lekarza szereg utrudnień - mówiła nam Mazurek, dodając, że pomysł odpracowania nauki podczas rezydentury może tylko skłonić młodych lekarzy do jeszcze szybszego opuszczania kraju i robienia specjalizacji za granicą.

Stąd się bierze emigracja?
Pogląd ten podziela Michał Późniak, prezydent IFMSA - Poland. I on podkreśla, że dziś olbrzymim problemem jest brak rezydentur, czyli faktycznie brak możliwości kształcenia specjalizacyjnego w Polsce.

Na rezydenturę dostają się tylko najlepsi studenci, pozostali zmuszeni są specjalizować się w ramach wolontariatu, czyli za darmo. Tymczasem są to dorośli ludzie, którzy bardzo często muszą utrzymać swoją własną rodzinę.

- Stąd się bierze problem emigracji. Dlatego aby rozwiązać problem emigracji młodych lekarzy należałoby zwiększyć ilość miejsc na specjalizacjach. W tej chwili wielu absolwentów wyjeżdża na specjalizację do Niemiec czy Szwecji, gdzie dużo łatwiej się na nią dostać, a do tego można bez problemu utrzymać siebie i rodzinę - zaznacza Późniak.

Problem ten zdaje się dostrzegać Ministerstwo Zdrowia. Minister Konstanty Radziwiłł zapewniał bowiem, że każdy lekarz po stażu będzie miał zagwarantowane miejsce na rezydenturze.

- Planujemy dużą reformę systemu specjalizacji, który powinien być bardziej przyjazny dla młodych lekarzy. To też powinien być jeden z elementów zatrzymujących ich w Polsce - zaznaczył.

Radziwiłł zapowiedział też, że do debaty nad zmianami w systemie specjalizacji zaprosi przedstawicieli uczelni, młodych lekarzy oraz instytucje zajmujące się kształceniem podyplomowym.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH