Jak skłonić lecznice, by przyjmowały pacjentów z karetek? Receptą - szpitalne rejony Koniec z odmową przyjęcia z karetki do szpitala? Fot. archiwum RZ/KPR

Konsultanci wojewódzcy z poszczególnych dziedzin medycyny i przedstawiciele oddziałów NFZ, w porozumieniu z urzędami wojewódzkimi wyznaczą rejony działania szpitali, z terenu których lecznica będzie miała obowiązek przyjęcia pacjenta. Chodzi o zmniejszenie skali zjawiska odmowy hospitalizacji.

NFZ przeanalizował odmowy przyjęć przez podmioty lecznicze pacjentów transportowanych przez zespoły ratownictwa medycznego. Analiza obejmowała 16 oddziałów wojewódzkich Funduszu i dotyczyła I kwartału 2015 r.

Wynika z niej, że w kraju w tym okresie odnotowano 680 przypadków odmów przyjęcia chorych przywiezionych przez zespoły ratownictwa medycznego.

- Najwięcej przypadków dotyczyło województw: śląskiego (174), zachodniopomorskiego (101) i lubuskiego (64). Najmniej odmów odnotowano w Małopolskim (0), Łódzkim i Opolskim (po 2) - wymieniał Mateusz Komza, dyrektor Departamentu Spraw Obronnych Zarządzania Kryzysowego, Ratownictwa Medycznego i Ochrony Informacji Niejawnych w Ministerstwie Zdrowia podczas debaty ''O zdrowiu trzeba rozmawiać! Budowanie nowoczesnej i przyjaznej ochrony zdrowia w Polsce'', jaka odbyło się 4 lipca w Katowicach.

Najczęściej brakowało miejsc
Wśród przyczyn odmowy najwięcej - 250 - dotyczyło braku miejsc, w 163 przypadkach pacjent wymagał zaopatrzenia w innym podmiocie, w 41 w lecznicy brakowało możliwości diagnostycznych, a przy 118 zdarzeniach brakowało przyczyn odmowy.

- Znaczącą grupę, poza brakiem wolnych miejsc, stanowią odmowy, których powodem jest konieczność zaopatrzenia pacjenta w innym podmiocie. Stanowiły one aż 23,97 proc. wszystkich odmów. Zbadano również, czy decyzje o odmowie przyjęcia były słuszne. W zdecydowanej większości - 552 przypadki (81,18 proc. odmów) - potwierdzono zasadność transportu pacjenta do innej placówki, natomiast jedynie w 31 przypadkach, stanowiących 4,56 proc. wszystkich transportów, decyzję oceniono negatywnie - mówił dyrektor Komza.

Jak poinformował, w celu wyeliminowania odmów przyjęcia do szpitali zostaną określone obszary/rejony poszczególnych szpitali, z terenu którego lecznica będzie miała obowiązek przyjęcia pacjenta.

- Obszary zostaną ustalone przez konsultantów wojewódzkich z poszczególnych dziedzin medycyny i przedstawicieli oddziałów NFZ, w porozumieniu z urzędami wojewódzkimi. W pierwszej kolejności zostaną one opracowane dla świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu: chirurgia ogólna, ortopedia, leczenie udarów mózgu w ramach neurologii, neurochirurgia, chirurgia naczyniowa, terakochirurgia, chirurgia szczękowo-twarzowa, leczenie ostrych zespołów wieńcowych - podał dyrektor Mateusz Komza.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH