Jak minister z lekarzami: porozmawiali o etyce

W środę (5 czerwca) w resorcie zdrowia odbyło się spotkanie ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza z przedstawicielami Naczelnej Rady Lekarskiej, dotyczące etyki lekarskiej i odpowiedzialności zawodowej lekarzy.

W spotkaniu wzięli udział także okręgowi rzecznicy odpowiedzialności zawodowej, naczelny rzecznik odpowiedzialności zawodowej, przewodniczący sądów lekarskich oraz członkowie powołanej przy MZ komisji ds. etyki w ochronie zdrowia.

Po spotkaniu minister zdrowia podkreślił w rozmowie z dziennikarzami, że było ono bardzo potrzebne, a rozmowa była bardzo trudna. Arłukowicz przypomniał, że wcześniej napisał list do środowiska lekarskiego, wzywający do takiej debaty na temat standardów etycznych, jakie muszą towarzyszyć pracy lekarza. - Zapowiadałem, że rozpocznę efektywną dyskusję na ten temat; to spotkanie takie było - dodał.

- Umówiliśmy się na dalszą współpracę - zapowiedział minister. - Wydaje mi się, że oprócz koniecznych zmian systemowych, ważna jest też dyskusja na temat tego, jakie wartości etyczne towarzyszą pracy lekarza - ocenił. Według niego kodeks etyki lekarskiej wymaga korekty.

Bartosz Arłukowicz, zapytany o zarzuty lekarzy, że to system uniemożliwia im prawidłową pracę, odparł: - Bardzo wygodnym sposobem rozmawiania jest budowanie takiej tezy, że wszystkiemu winny jest system, ale system tworzą ludzie i to zachowania ludzi kształtują także funkcjonowanie systemu. Oprócz zmian systemowych musimy dbać także o to, aby relacje pacjent-lekarz były zbudowane na najlepszych standardach - dodał.

- Chcę zadbać o to, aby różne sytuacje patologiczne, które się zdarzają, były dobrze skontrolowane, rozliczone i wyciągnięto z nich wnioski, aby nie rzucały cienia na całe dziesiątki lekarzy pracujących codziennie uczciwie, z pełnym poświęceniem dla pacjenta - zapewnił Arłukowicz.

Minister poinformował, że umówił się z rzecznikami odpowiedzialności zawodowej na robocze spotkanie, analizę wyroków sądów powszechnych w sprawach lekarskich i porównania pracy sądów lekarskich i sądów powszechnych.

Natomiast prezes NRL Maciej Hamankiewicz powiedział po spotkaniu, że minister zdrowia przyjął zaproszenie rzecznik odpowiedzialności zawodowej lekarzy Jolanty Orłowskiej-Heitzman na spotkanie 12 czerwca w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej.

- Pan minister nie do końca wiedział, jak funkcjonuje system odpowiedzialności zawodowej lekarzy w Polsce. Cieszymy się, że przyjął zaproszenie na spotkanie z rzecznikami, bo będziemy mogli to wyjaśnić - pozwiedzał Hamankiewicz.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH