Jak Fundusz będzie płacił za opiekę ambulatoryjną

Główne cele zarządzenia dotyczącego ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, które ma obowiązywać od stycznia 2013 r., przedstawiła w czwartek (11 października) prezes NFZ Agnieszka Pachciarz.

Zgodnie z projektem zarządzenia, od początku przyszłego roku dodatkowe punkty w rankingu placówek, ubiegających się kontrakt w ramach AOS, będzie można uzyskać m.in. za dostępność, kompleksowość i jakość świadczeń. - Chcemy premiować tych świadczeniodawców w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, którzy nie ograniczają się do wypisywania recept oraz kierowania pacjentów do szpitala - zapowiedziała Agnieszka Pachciarz podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami.

Przypomniała, że w celu poprawy dostępności do lekarzy specjalistów, wprowadzono w tym roku wymóg, aby poradnia była czynna co najmniej trzy dni w tygodniu po 4 godziny. Pojawi się jednak możliwość wyłączenia tego wymogu, jeśli w danym regionie nie zapewniono wystarczającego dostępu do świadczeń: - Za zgodą Centrali NFZ będzie można przeprowadzić dodatkowy konkurs uzupełniający, ale może to dotyczyć tylko deficytowych specjalności - zaznaczyła Agnieszka Pachciarz.

Wskazała, iż premiowane będą placówki z poradniami o różnych profilach, umożliwiające zarazem kompleksowe leczenie pacjenta - na przykład ze stopą cukrzycową albo wykonywanie endoskopowych badań przewodu pokarmowego w zakresie gastroenterologii, proktologii i onkologii.

Kolejna droga do uzyskania dodatkowych punktów rankingowych to posiadanie gabinetów zabiegowych. - Zaskoczyło mnie, w jak wielu poradniach nie ma takich gabinetów, które byłyby faktycznie dostępne dla pacjentów np. przez 12 godzin - stwierdziła prezes Funduszu.

Dlatego płatnik zamierza premiować poradnie posiadające - dostępne przez cały czas ich pracy - gabinety diagnostyczno-zabiegowe, co pozwoli na wykonanie wielu zabiegów w trybie ambulatoryjnym. Dotyczy to szczególnie świadczeń w zakresie chirurgii, ortopedii, ginekologii, laryngologii i okulistyki.

Ponadto NFZ planuje premiowanie poprawy opieki nad wcześniakami poprzez jej wydłużenie w poradni neonatologicznej - z 12 do 36 miesięcy (obejmującej nie tylko wcześniaki, ale i dzieci z wadami rozwojowymi). Pozwoli to rozpoznać i zróżnicować występujące choroby oraz przekazać dziecko pod opiekę specjalistycznej poradni o określonym profilu.

- W praktyce większość świadczeniodawców będzie miała sporo czasu na przygotowanie się do tych zmian, gdyż jeszcze przez rok czy 2 lata obowiązują wcześniej zawarte kontrakty. Nowych konkursów w tym roku będzie niewiele - powiedziała Agnieszka Pachciarz.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH