Jacyna: braki kadr medycznych to narastający problem, potrzeba... - Prostych rozwiązań nie ma. Na pewno w najbliższych kilku latach problem kadr będzie się pogarszał i na pewno trzeba szukać innych rozwiązań systemowych - podnosił prezes Andrzej Jacyna. Fot. PTWP

W najbliższych kilku latach problem niedoborów kadr medycznych będzie się pogarszał, konieczna jest zmiana organizacyjna - powiedział w czwartek (11 stycznia) p.o. prezesa NFZ Andrzej Jacyna. Ocenił, że znaczący wzrost nakładów na zdrowie pojawi się w 2020 r

Jacyna uczestniczył w Warszawie w konferencji "priorytety w ochronie zdrowia 2018".

- Budżet, który mamy na 2018 r. nie jest budżetem, gdzie widzielibyśmy znaczącą poprawę finansowania. Rok 2018, i być może 2019, nie będzie w dużej mierze korzystał z zapisów ustawy o dojściu do 6 proc. PKB - powiedział p.o. prezes Funduszu.

Pod koniec listopada Sejm uchwalił nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zgodnie z którą nakłady na ochronę zdrowia będą stopniowo wzrastać. Docelowy poziom finansowania wyznaczono na 6 proc. PKB - ma on być osiągnięty w 2025 r. W tym roku na opiekę zdrowotną będzie przeznaczone nie mniej niż 4,67 proc. PKB, a w 2019 - 4,86 proc.

- Myślę, że znaczący wzrost nakładów pojawi się w 2020 r., na ten czas powinniśmy przez te lata przygotować propozycje wykorzystania tych środków finansowych, które się pojawią. Musimy gospodarzyć tym co mamy - powiedział Jacyna.

P.o. prezesa NFZ wskazał, że "środki finansowe na ten rok są na trochę niższym poziomie, jeżeli chodzi o drugie półrocze niż w roku 2017.

- Szacuję, że drugie półrocze może dostać dodatkowy zastrzyk poprzez przesuwanie środków z rozliczenia 2017 r. oraz z funduszu zapasowego. Skala będzie na poziomie 3 mld, czyli nieznacznie niżej niż w 2017, kiedy dołożono w drugim półroczu cztery miliardy plus miliard dotacji na likwidację zaległości z lat poprzednich - powiedział Jacyna.

- Te trzy miliardy będą wydane na podobny cel - albo na ruch cenowy albo zakup większej ilości świadczeń. Chcielibyśmy w 2018 r. (…) ponownie dofinansować ważne zakresy świadczeń, takie jak zaćma, endoprotezy, dostęp do kosztownej diagnostyki, szczególnie w ośrodkach onkologicznych - zapowiedział p.o. prezesa Funduszu.

Jacyna wskazał, że rok 2018 przynosi pewne nowe zadania i zmianę sposobu finansowania w dużych obszarach - w podstawowej opiece zdrowotnej i psychiatrii.

- Chciałbym potwierdzić, że są prace w sprawie wprowadzenia niektórych rozwiązań typu JGP (jednorodnych grup pacjentów-PAP) w lecznictwie ambulatoryjnym - poinformował.

- Aktualne finansowanie nie jest wystarczające, nie zawiera odpowiednich zachęt do przesuwania świadczeń w ramach sieci między hospitalizacjami a świadczeniami ambulatoryjnymi. Nad tym aktualnie pracujemy. Myślę, że do końca marca zaproponujemy projekty zarządzeń w tej sprawie - dodał.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH