Jacek Krajewski: umowy na wystawianie recept to problem merytoryczny, nie techniczny

Rada NFZ pozytywnie zaopiniowała wniosek o odwołanie prezesa Funduszu Jacka Paszkiewicza. Lekarze mają nadzieję, że zmiana na stanowisku szefa NFZ pozwoli na zmianę zarządzenia w sprawie wzoru umowy upoważniającej do wystawiania recept na leki refundowane.

Obecne zarządzenie nakłada na lekarzy wymóg zwrotu nienależnej refundacji i sankcje finansowe m.in. za uchybienia i błędy na wystawianych receptach, wystawienie recept osobom nieubezpieczonym oraz w przypadkach nieuzasadnionych. Dlatego lekarze zagrozili, że jeśli zarządzenie nie zostanie zmienione, nie będą podpisywać umów z płatnikiem. W konsekwencji nie mogliby wystawiać recept upoważniających pacjentów do zniżek na leki refundowane.

Sprawa dotyczy kilkunastu tysięcy lekarzy prowadzących prywatne praktyki. Ich umowy wygasają 30 czerwca br.

- Jeśli zostanie powołany nowy prezes NFZ, który odpowiedzialnie potraktuje sprawę i wyda nowe zarządzenie na początku czerwca, to zdążymy z podpisywaniem umów. Obecnie to nie jest problem techniczny, tylko merytoryczny - ocenia Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Wcześniej Naczelna Rada Lekarska rekomendowała lekarzom wypowiedzenie umów z NFZ i niezawieranie nowych, jeżeli nadal będą one przewidywały kary. Potem zaczęła się akcja wysyłania do NFZ wniosków od lekarzy, w których informowali, że nie podpiszą z Funduszem nowych umów.

W czasie największego natężenia akcji, na początku maja, do oddziałów Funduszu trafiło 6797 wniosków.

Wnioski, które wpłynęły do oddziałów NFZ od świadczeniodawców, którzy mają podpisaną umowę z NFZ i od lekarzy prowadzących prywatną działalność leczniczą. Stan na 9 maja 2012r.: Dolnośląski OW - 336, Kujawsko-Pomorski OW - 292, Lubelski OW - 371, Lubuski OW - 222, Łódzki OW - 178 , Małopolski OW - 2376, Mazowiecki OW - 230, Opolski OW - 499, Podkarpacki OW - 271, Podlaski OW - 220, Pomorski OW -  116, Śląski OW - 880, Świętokrzyski OW - 161, Warmińsko-Mazurski OW - 390, Wielkopolski OW - 150,
Zachodniopomorski OW - 105

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH