Interniści i pediatrzy w POZ: lekarze oceniają zmiany proponowane przez resort zdrowia

Projekt nowej regulacji dotyczącej podstawowej opieki zdrowotnej wskazuje, że wcześniejsze decyzje wyeliminowały grupy lekarzy - w szczególności pediatrów i internistów - z udzielania świadczeń w POZ. W efekcie, w ocenie ustawodawcy, dzieci mają ograniczony dostęp do świadczeń pediatrycznych. Sytuację mają poprawić proponowane zmiany. Interniści i pediatrzy są "za". Lekarze rodzinni - przeciw.

W połowie maja do konsultacji społecznych trafił projekt ustawy przewidujący zmianę definicji lekarza POZ w art. 5 pkt 13 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Skutkiem ma być rozszerzenie możliwości udzielania świadczeń zdrowotnych w POZ przez lekarzy pediatrów i lekarzy internistów, pod warunkiem jednak, że będą oni udzielać świadczeń w co najmniej dwuosobowych zespołach - internista, pediatra lub lekarz POZ albo pediatra oraz internista lub lekarz POZ.

Do propozycji zmian entuzjastycznie odnieśli się interniści i pediatrzy. Prof. Tomasz Guzik, prezes Towarzystwa Internistów Polskich wskazuje, że Towarzystwo od lat zabiega o przywrócenie wartości specjalizacji z interny, która została nierozsądnie zmarginalizowana w wyniku ścierania się wielu różnych grup interesów.

Interniści i pediatrzy są "za"

- W obliczu starzenia się społeczeństwa i występowania wielu schorzeń jednocześnie u większości leczonych przez nas pacjentów, podejście ogólnointernistyczne jest nieuniknione. Cieszymy się, że po pięciu latach zabiegów ze strony TIP, Ministerstwo Zdrowia uznało za słuszny postulat o konieczności pracy internistów i pediatrów w POZ - mówi Rynkowi Zdrowia prof. Guzik.

Jego zdaniem, wyłączenie internistów i pediatrów z POZ było błędem, za który system opieki nad chorymi w Polsce płaci do dziś. - Decyzja resortu zdrowia o przywróceniu dostępu dla pacjentów do internisty i pediatry w POZ jest jak najbardziej pozytywna. Natomiast podnoszone przez niektóre środowiska obawy są dla mnie trudne do zrozumienia - uważa prezes TIP.

Podkreśla, że obecnie należy dążyć do takich rozwiązań finansowania pracy internistów w POZ, aby już na tym poziomie mogli oni prowadzić samodzielnie podstawową diagnostykę, wykonując badania takie jak np. spirometryczna ocena funkcji płuc, zamiast odsyłać pacjenta do specjalistów. - Dopiero wówczas w pełni ujawnią się korzyści z pracy internistów i pediatrów w POZ, m.in. znikną kolejki do AOS - podsumowuje prof. Guzik.

Według prof. Jarosława Pereguda-Pogorzelskiego, wiceprezesa zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, wydarzenia ostatnich miesięcy są potwierdzeniem błędów, które popełniono przy konstruowaniu POZ.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH