Interniści i pediatrzy piszą do minister Kopacz

Towarzystwo Internistów Polskich, Polskie Towarzystwo Pediatryczne oraz Naczelna Rada Lekarska wystosowały memorandum do minister zdrowia Ewy Kopacz.

„Obecnie w Polsce pracuje kilkanaście tysięcy dobrze wykształconych i doświadczonych internistów oraz 7 tys. pediatrów, którzy przez przyjęte rozwiązania systemowe zostali praktycznie wykluczeni z podstawowej opieki zdrowotnej oraz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, i ograniczeni w uprawianiu zawodu do szpitalnych oddziałów pediatrycznych i internistycznych” –  piszą sygnatariusze dokumentu.

Ich zdaniem, oznacza to, że szerokie kompetencje tej grupy lekarzy nie są  w pełni wykorzystane. Brak perspektyw zatrudnienia zniechęca absolwentów studiów lekarskich do podejmowania specjalizacji w chorobach wewnętrznych i pediatrii.

„Uważamy, że specjaliści pediatrii i chorób wewnętrznych są niezbędni do zapewnienia sprawnego funkcjonowania całego systemu opieki zdrowotnej”.

W zakresie podstawowej opieki zdrowotnej nad dzieckiem dostęp do pediatry, zdaniem autorów memorandum, jest utrudniony. Wprawdzie istnieją zakłady podstawowej opieki zdrowotnej, w których każde dziecko jest badane przez pediatrę i objęte właściwą profilaktyka, ale w większości placówek nie ma pediatrów i opiekę nad dzieckiem sprawuje np. chirurg będący lekarzem rodzinnym po 6-miesiecznym szkoleniu.

„W zakresie opieki nad dorosłymi należy zwrócić uwagę na fakt, że na skutek starzenia sie populacji coraz więcej osób cierpi na kilka chorób jednocześnie (już dziś stanowią one około 2/3 wszystkich chorych hospitalizowanych na oddziałach internistycznych) i wymaga kompetentnej, kompleksowej opieki lekarskiej. Do zapewniania odpowiedniej opieki nad takimi chorymi przygotowuje jedynie specjalizacja z chorób wewnętrznych. Leczenie tych chorych nie polega bowiem na zajmowaniu sie każdym narządem osobno, choćby na najwyższym poziomie” – uważają lekarze.

Aby można było rozszerzyć udział internistów i pediatrów w opiece zdrowotnej, powinny zostać spełnione następujące warunki:

– zniesienie ustawowej bariery uniemożliwiającej pracę w POZ internistom i pediatrom

– finansowanie opieki w ramach POZ dające placówkom zapewniającym specjalistyczną opiekę internistyczną i pediatryczną (czyli zatrudniającym internistę i pediatrę) dodatkowe środki na leczenie/konsultowanie w ramach kompetencji specjalisty chorób wewnętrznych/chorób dzieci (byłoby to możliwe np. po wprowadzeniu rozliczania świadczeń w opiece ambulatoryjnej/POZ według JGP)

– przywrócenie specjalistycznych poradni internistycznych i pediatrycznych

– priorytetowe kształcenie internistów i pediatrów poprzez zwiększenie liczby rezydentur.

„Jesteśmy przekonani, że wprowadzenie wyżej zaproponowanych zmian w obecnym systemie opieki zdrowotnej w Polsce przyniesie wymierne korzyści pacjentom. Jednocześnie nie zwiększy to ponoszonych kosztów, lecz w sytuacji ograniczonych środków pozwoli na lepsze ich wykorzystanie” – piszą autorzy memorandum.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH