
Nie zgadzamy się z tezami dotyczącymi Instytutu Matki i Dziecka, jakie pojawiły się w projekcie raportu, opracowanym przez stołeczny ratusz po kontroli w Szpitalu im. Św. Rodziny w Warszawie ws. prof. Chazana - powiedziała rzeczniczka IMiD Dorota Kleszczewska.
Zapowiedziała, że jeszcze dziś, a najpóźniej w poniedziałek, Instytut przekaże prezydent Warszawy Hannie Gronkiewicz-Waltz "swoje zastrzeżenia i prośbę o wykreślenie tez, z którymi się nie zgadza".
Kontrola ratusza w Szpitalu im. Św. Rodziny stała się podstawą do decyzji prezydent Warszawy o odwołaniu dyrektora placówki prof. Bogdana Chazana. Chazan - powołując się na klauzulę sumienia - odmówił wykonania w szpitalu aborcji, choć były do tego wskazania medyczne ze względu na wady płodu. Nie wskazał pacjentce - do czego zobowiązują go przepisy - innego lekarza lub placówki, gdzie można zabieg wykonać.
W projekcie raportu pokontrolnego napisano m.in., że kiedy w szpitalu Św. Rodziny wstępnie potwierdzono poważne wady rozwojowe płodu, ciężarną w trybie pilnym przekazano do IMiD, gdzie zlecono i wykonano kolejne badania, w tym genetyczne. Z dokumentu wynika, że pacjentka poprosiła tam o przerwanie ciąży, jednak w Instytucie nie wyrażono na to zgody i 2 kwietnia przekazano ją szpitalowi im. Św. Rodziny.
Gronkiewicz-Waltz mówiła ponadto, że pacjentki nie poinformowano o granicznym terminie wcześniejszego zakończenia ciąży, co stanowi ograniczenie jej prawa do informacji, zarówno w szpitalu Św. Rodziny, jak i w IMiD.
Instytut nie wyjaśnia, które tezy ratusza są jego zdaniem niezgodne z prawdą.
- To nie jest jeszcze raport, to jest projekt raportu. Nie chcemy w mediach mówić szczegółowo o tezach, z którymi się nie zgadzamy, bo najpierw składamy pismo do pani prezydent - powiedziała Kleszczewska.
W komunikacie dla mediów Instytut napisał m.in., że prowadzący kontrolę zespół "nie zwrócił się do Instytutu w celu uzyskania informacji czy zapoznania się z dokumentacją medyczną pacjentki, której sprawa dotyczy". Dyrekcja IMiD będzie kontaktowała się z prezydent Warszawy w celu sprostowania zaistniałej sytuacji - zapowiedział Instytut.
Dziecko, którego aborcji odmówiono w szpitalu im. Św. Rodziny, urodziło się pod koniec czerwca z ciężkimi wadami, a w środę zmarło.
Matka dziecka zamierza domagać się zadośćuczynienia. Pozew ma być skierowany przeciwko szpitalowi i niewykluczone, że również przeciwko Chazanowi. Powództwo powinno być gotowe w ciągu dwóch tygodni.
Według pełnomocnika Chazana Jerzego Kwaśniewskiego w szpitalu Św. Rodziny "należycie chroniono prawa pacjenta i w pełni zrealizowano ustawowy obowiązek informacyjny".
Śledztwo w sprawie prowadzi od czerwca warszawska prokuratura.
Kontrole w szpitalu im. Św. Rodziny prowadziły: NFZ, Rzecznik Praw Pacjenta, konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii i położnictwa oraz stołeczny ratusz. NFZ nałożył na szpital karę w wysokości ok. 70 tys. zł. Postępowanie rzecznika jeszcze trwa, w ramach tej kontroli sprawdzane jest, czy dziecko miało po urodzeniu zapewnione niezbędne świadczenia zdrowotne. Sprawę bada także Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Naczelnej Izby Lekarskiej.



Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE
- 19:10 MZ zachęca w radiowych spotach do profilaktyki onkologicznej
- 18:54 Wymyślili system czujników smogu na pojazdach komunikacji miejskiej
- 18:17 Sprawdź, czy to, co jesz jest w e-bazie szkodliwych dla zdrowia izomerów trans
- 18:00 Wśród psów ratowniczych najwięcej jest owczarków niemieckich
- 17:48 Polska lekarka: Alfie Evans reaguje na głos i dotyk; rodzice mają z nim kontakt
- 17:29 Zbigniew Król: Polski nie stać, aby leczyć nieskutecznie
- 17:00 Urlop na żądanie po długim zwolnieniu chorobowym. Potrzebne są badania
- 16:40 Prace nad projektem N ws. zasiłków dla opiekunów niepełnosprawnych przerwane
- 1 Lekarze emeryci obawiają się, że będą musieli odejść z zawodu. Wszystko przez e-zdrowie
- 2 Kluczbork: oddział wewnętrzny zagrożony - odchodzą wszyscy lekarze
- 3 Czy nowa lista refundacyjna spełni oczekiwania pacjentów onkologicznych?
- 4 Szpitale onkologiczne przekraczają ryczałt. Czy to dobra forma finansowania?
- 5 Eksperci: nie widzieliśmy odry od 20 lat, nie spodziewaliśmy się jej ataku
- 6 W klubie fitness jest więcej groźnych mikroorganizmów niż w toalecie
- 7 X Europejski Kongres Gospodarczy: terminy sesji dotyczących sektora medycznego
- 8 Eksperci: mówimy całą prawdę o niepożądanych odczynach poszczepiennych
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych