Inicjatywa "Stop Aborcji": wzrasta  liczba zabiegów przerywania ciąży FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Obowiązujący kompromis aborcyjny z roku na rok pochłania coraz więcej ofiar; liczba zabiegów przerwania ciąży wzrasta - alarmują przedstawicie Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej "Stop Aborcji". Jak przekonują, ich projekt ma zapewnić pełną ochronę życia wszystkim ludziom od momentu poczęcia.

Projekt przygotowany w ramach Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej "Stop Aborcji" wprowadzić ma całkowity zakaz aborcji.

Jak przekonywali we wtorek (13 września) na konferencji prasowej przedstawiciele organizacji zaangażowanych w stworzenie projektu i zbieranie pod nim podpisów, jego głównym celem jest przywrócenie pełni praw - ze szczególnym uwzględnieniem prawa do życia - osobom najsłabszym, które nie mogą samodzielnie się bronić. Jednocześnie - jak podkreślali - projekt zapewni realizację zasady równości wobec prawa i zakończy prawną dyskryminację ludzi w prenatalnym okresie rozwoju.

Karolina Pawłowska z Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris mówiła, że obowiązująca ustawa z 1993 r., która zezwala na aborcję w trzech przypadkach, w pewnym stopniu ograniczyła proceder zabijania dzieci nienarodzonych i zmieniła świadomość Polaków w tym zakresie, jednak ochrona, którą zapewnia, jest niewystarczająca.

Tłumaczyła, dlaczego autorzy projektu chcą zlikwidować zapis zezwalający na aborcję w przypadku, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla zdrowia lub życia kobiety. W jej opinii powoduje on, że lekarze czują się zwolnieni z szukania najlepszych rozwiązań - ratujących i matkę, i dziecko.

Zaznaczyła przy tym, że w myśl projektu lekarz będzie miał zagwarantowaną możliwość ratowania życia matki kosztem życia dziecka i nie będzie to traktowane jako przestępstwo.

Pawłowska mówiła również, że przesłanka zagrożenia zdrowia kobiety powinna zostać zlikwidowana, ponieważ nie ma uzasadnienia poświęcanie życia dziecka dla ratowania zdrowia matki, bo życie jest wartością najwyższą. Tym bardziej, jak podkreślała, że zdrowie może być interpretowane szeroko - coraz częściej rozumiane jest też jako zdrowie psychiczne.

Zdaniem Olafa Szczypińskiego z Instytutu Ordo Iuris mamy do czynienia z tendencją rozszerzania wyjątków aborcyjnych. Jak mówił, obowiązujący tzw. kompromis aborcyjny z roku na rok pochłania coraz więcej ofiar: jak wynika z rządowych sprawozdań z realizacji ustawy liczba zabiegów przerwania ciąży wzrosła ze 138 w 2000 r. do 971 w 2014 r. Najczęściej dotyczy to przypadków podejrzenia niepełnosprawności lub choroby (95 proc. przypadków).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH