Informacje ws. szkodliwości picia alkoholu przez ciężarne trafią na wszystkie butelki? Przedstawiciele przemysłu piwowarskiego przekonują, że od lat prowadzą działania edukacyjne i informacyjne w kwestii szkodliwości picia alkoholu przez kobiety w ciąży. Fot. Fotolia

Senacka komisja rozważa nałożenie nakazu umieszczania informacji o szkodliwości picia alkoholu przez kobiety w ciąży na butelkach wszystkich napojów alkoholowych, a także w reklamach alkoholu zamieszczanych w telewizji i internecie.

We wtorek (30 stycznia) Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji obradowała nad petycją w sprawie konieczności informowania o szkodliwości picia alkoholu przez kobiety w ciąży i karmiące piersią. Petycja dotyczyła wprowadzenia zamian do ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Zaproponowane zmiany polegałyby na nałożeniu na wszystkich producentów i dystrybutorów napojów alkoholowych obowiązku umieszczania na etykiecie butelki informacji o szkodliwości każdej dawki alkoholu na zdrowie płodu.

"Taka informacja powinna być duża i czytelna, podobnie jak informacja o szkodliwości nikotyny na opakowaniu papierosów" - czytamy w petycji.

Producent, który nie umieściłby tej informacji na opakowaniu, podlegałby karze grzywny. Jak dodali autorzy petycji, obecnie informacja jest umieszczana tylko na niektórych napojach alkoholowych i jest bardzo mała.

Odnosząc się do tej kwestii dyrektor generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polskie Bartłomiej Morzycki zaznaczył, że "przemysł piwowarski jest przeciwny spożywaniu alkoholu przez kobiety w ciąży i matki karmiące nawet w niewielkich ilościach".

Przypomniał, że przedstawiciele przemysłu piwowarskiego od lat prowadzą działania edukacyjne i informacyjne w kwestii szkodliwości picia alkoholu przez kobiety w ciąży.

- Komunikat dotyczący niespożywania alkoholu przez kobiety w ciąży jest jednym z trzech komunikatów, które dobrowolnie przemysł piwowarski umieszcza na wszystkich opakowaniach (alkoholu). To są komunikaty: ''W ciąży nie piję alkoholu'', ''Alkohol tylko dla pełnoletnich'' i ''Nigdy nie jeżdżę po alkoholu''. Każde opakowanie zawiera jeden z tych trzech komunikatów - wyjaśnił.

W ocenie Morzyckiego, kwestia ta "nie wymaga to ustawowego uregulowania".

- Takie ustawowe narzucenie komunikatu siłą rzeczy musiałoby skutkować wyeliminowaniem pozostałych dwóch komunikatów, skierowanych do osób niepełnoletnich i do kierowców, gdyż żadne opakowanie nie byłoby tak pojemne, żeby mogło informować o wszystkich zagrożeniach związanych z konsumpcją alkoholu - zaznaczył.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH