In vitro: program zdrowotny to decyzja premiera, nie resortu zdrowia

Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann w rozmowie z "Rzeczpospolitą" podkreśla, że decyzja dotycząca programu zdrowotnego w zakresie in vitro nie była decyzją ani ministra Arłukowicza, ani resortu zdrowia, ale wyłącznie premiera.

Materiały dotyczące in vitro w szufladach ministerstwa są jeszcze od czasów ministra Balickiego. Najpierw miała być ustawa, a dopiero potem szczegółowe do niej rozporządzenia. Niestety, spory wokół kształtu ustawy, budzące spore emocje, nie zapowiadały szybkiego jej powstania. Premier uznał, że trzeba rozciąć węzeł gordyjski, który się w tej kwestii, także w PO, zawiązał - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Według Sławomira Neumana decyzje podjęte przez premiera w sprawie programu zdrowotnego in vitro będą impulsem do dalszych prac nad kompromisem w tworzeniu ustawy. W przypadku samego programu zdrowotnego sprawa jest stosunkowo prosta - traktuje ona o procedurze medycznej, nie o kwestiach etycznych.

W programie zdrowotnym dotyczącym in vitro zostaną opisane czytelne kryteria włączenia pacjentów do programu refundowania procedury in vitro, jak i kryteria wyłączające z programu - zapowiedział 29 października na konferencji prasowej prof. Leszek Pawelczyk, kierownik Kliniki Niepłodności i Endokrynologii Rozrodu Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, prezentując założenia programu refundacji in vitro.

Jak poinformował podczas tej samej konferencji minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, trzyletni program terapeutyczny zakładający refundację procedury in vitro miałby się zacząć od 1 lipca przyszłego roku i objąć 15 tys. par.

Wcześniej na temat programu wypowiadał się m.in. premier Donald Tusk. - Czy mrożenie lub niszczenie zarodków będzie dozwolone czy nie, rozstrzygnie ustawa. Program zdrowotny wskaże kliniki gwarantujące przechowywanie zarodków, co podniesie ich ochronę - ocenił 22 października premier.

Według premiera, finansowany przez państwo program zdrowotny ma za zadanie opisać, co w jego ramach można robić z wytworzonymi zarodkami. Jak podkreślił Tusk, obecnie nie ma tu żadnych ograniczeń - można je mrozić i przechowywać, można też niszczyć.

Więcej: www.rynekzdrowia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH