In vitro: jeśli nie rząd, to samorząd

Brak uregulowania sprawy in vitro nie oznacza, że nie powinien zajmować się nią samorząd - mówi Paweł Klimek, dyrektor generalny Urzędu Miasta w Częstochowie, której prezydent stara się przeforsować w Radzie Miasta projekt budżetu na 2012 roku - byłyby w nim zagwarantowane środki (110 tys. zł) m.in. na dofinansowanie zabiegów in vitro. To dość prekursorska - jeśli chodzi o samorządy terytorialne - inicjatywa, o którą pytamy przedstawiciela władz miejskich.

Rynek Zdrowia: - Dlaczego akurat samorząd terytorialny ma finansować zabiegi in vitro?

Paweł Klimek
: - Samorząd realizuje różnego typu prozdrowotne i prorodzinne programy, a przecież bezpłodność została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę cywilizacyjną. Co piątą parę w Polsce dotyka ten problem, więc jest to sprawa ważna także dla wielu mieszkańców naszego miasta.

W czasie swoich licznych spotkań prezydent Częstochowy niejednokrotnie stykał się z tym społecznym problemem i poznał przypadki, w których pary zadłużały się, żeby móc skorzystać z szansy na posiadanie własnego dziecka, jaką daje in vitro. Uznał, iż jest to na tyle istotna kwestia, że można rozważyć realną pomoc dla takich rodzin.

Fakt, że sprawa nie została uregulowana na szczeblu krajowym, wcale nie musi oznaczać, iż nie powinien zajmować się nią samorząd. Gdyby tak było, powinniśmy zrezygnować z realizacji wielu miejskich zadań, a przecież to właśnie od gmin w różnych wypadkach wymaga się, żeby w pierwszym rzędzie i ze swoich budżetów zaspokajały potrzeby mieszkańców.

Wpisaniem do projektu budżetu dofinansowania in vitro chcemy pokazać, że w Częstochowie nie zapominamy także o problemach tej znaczącej liczby rodzin, które nie mają prawa do szczęścia, jakie daje dziecko. Oprócz tego musimy myśleć o tym, jak zatrzymać niekorzystne tendencje demograficzne. Chcemy, aby - także dzięki metodzie in vitro - Częstochowie przybywało mieszkańców. 

- Czy jest zainteresowanie innych samorządów tym pomysłem?

- Wiemy, że różne miasta i gminy interesują się naszą inicjatywą, czekają na jej efekty i zastanawiają nad problemem przeciwdziałania bezpłodności. Zdecydowana większość z nich boryka się przecież z problemem zmniejszania się liczby mieszkańców. Wcześniej były przypadki dofinansowywania badań, ale w zakresie projektu dofinansowania lub refundacji zabiegów jesteśmy chyba prekursorami, przynajmniej jeżeli chodzi o samorządy.

- Jakie są szanse zatwierdzenia w budżecie miasta dofinansowania zabiegów in vitro dla par - czy też tylko dla małżeństw - bezskutecznie starających się o dziecko?

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH