Implementacja dyrektywy ws. transgranicznej opieki zdrowotnej: szanse i zagrożenia

Do października br. Polska jest zobowiązana do wdrożenia unijnej dyrektywy ws. stosowania praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej. Według jej uregulowań, obywatele UE mają prawo do swobodnego wyboru miejsca leczenia, jeśli w ich ojczystym kraju czas oczekiwania na świadczenie jest zbyt długi.

To dobra wiadomość dla pacjentów, tym bardziej, że rachunki za leczenie ma płacić ich ubezpieczyciel. Ministerstwo Zdrowia szuka jednak sposobów, aby takie możliwości mocno zredukować.

- Wprowadzenie dyrektywy w życie bez żadnych ograniczeń może spowodować wypływanie z Funduszu miliardów złotych na świadczenia realizowane poza granicami Polski. Chcielibyśmy zatem, aby w takich przypadkach większość wysokospecjalistycznych procedur musiała mieć zgodę NFZ - mówił w radiu TOK FM wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.

O zgodzie płatnika
Jak wyjaśnia nam Krzysztof Bąk, rzecznik prasowy resortu zdrowia, implementacja dyrektywy zagwarantuje polskim świadczeniobiorcom możliwość otrzymania od NFZ zwrotu kosztów świadczeń opieki zdrowotnej uzyskanych odpłatnie w innych państwach członkowskich UE, według stawek stosowanych przez Fundusz.

- Dotyczy to usług z koszyka świadczeń gwarantowanych. Warunkiem uzyskania refundacji będzie ponadto posiadanie odpowiednich skierowań, zgodnie z zasadami zawartymi w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - zaznacza Bąk.

Jak zastrzega MZ, w przypadku części świadczeń warunkiem otrzymania zwrotu kosztów będzie uzyskanie uprzedniej zgody NFZ na przeprowadzenie zabiegu lub badania diagnostycznego w innym państwie UE, przy czym lista świadczeń objętych wymaganiem zgody płatnika zostanie opublikowana wraz z wejściem w życie ustawy implementującej dyrektywę.

Na liście, zgodnie z dyrektywą, będą mogły znaleźć się jedynie świadczenia wymagające pozostania pacjenta w szpitalu przez co najmniej jedną noc lub zastosowania wysokospecjalistycznej, kosztownej infrastruktury medycznej - wiążące się ze szczególnym ryzykiem dla pacjenta lub dla populacji.

- NFZ nie będzie mógł odmówić zgody, jeżeli wnioskowane świadczenie zdrowotne nie będzie mogło zostać udzielone w kraju w terminie uzasadnionym przesłankami medycznymi, z uwzględnieniem aktualnego stanu zdrowia i prawdopodobnego przebiegu choroby - dodaje Bąk.

Co zmieni dyrektywa?
Jak tłumaczy dr Andrzej Balicki, radca prawny, szef zespołu regulacyjnego DLA Piper, podstawową funkcją dyrektywy jest kodyfikacja dotychczasowego orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE kształtującego uprawnienie do korzystania z transgranicznej opieki zdrowotnej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH