Ile praktyk POZ założyli interniści i pediatrzy? Fot. Archiwum

W czerwcu ubiegłego roku weszły w życie przepisy umożliwiające otwieranie praktyk podstawowej opieki zdrowotnej przez pediatrów i internistów, zmiana nie wywołała jednak rewolucji na tym rynku usług. Niewielu pediatrów i internistów zdecydowało się na otwarcie placówek podstawowej opieki, zresztą oficjalnie nie sposób dowiedzieć się, ile takich przychodni powstało.

Z Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą wynika jedynie ile takich placówek utworzono w danym okresie. Niestety, brakuje informacji kto założył POZ. To sprawia, że trudno dokładnie stwierdzić jakie skutki spowodowało wprowadzenie nowego prawa.

Mniej nowych placówek
Jeśli chodzi o dane dotyczące liczby założonych POZ-ów od czasu wejścia nowych przepisów do dnia 1 stycznia 2015 r.  i z okresu analogicznego poprzedzającego ten termin, nie możemy wywnioskować, że liczba ta wzrosła - wręcz przeciwnie - po wejściu nowych przepisów założono mniej przychodni POZ.

Jak informuje Rynek Zdrowia Krzysztof Bąk, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia, od 1 stycznia 2014 r. do 15 czerwca 2014 r., czyli do dnia wejście w życie ustawy z dnia 21 marca 2014 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, rozpoczęło działalność 306 poradni (gabinetów) lekarza podstawowej opieki zdrowotnej oraz 27 poradni (gabinetów) lekarza POZ dla dzieci.

- Natomiast od dnia 15 czerwca 2014 r. rozpoczęło działalność 240 poradni (gabinetów) lekarza POZ oraz 29 poradni (gabinetów) lekarza POZ dla dzieci - wyjaśnia rzecznik i dodaje, że powyższe dane pochodzą z Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą, według stanu na dzień 1 stycznia 2015 r.

Sprawą oczywiście żywo zainteresowani są lekarze rodzinni, którzy byli przeciwni, aby umożliwiać pediatrom i internistom otwieranie POZ-ów.

Nic się nie zmieniło
- Z moich informacji wynika, że w całej Polsce na założenie przychodni POZ zdecydowało się jedynie trzech lekarzy pediatrów i internistów. Żaden z tych POZ-ów nie powstał na Podlasiu - mówi nam doktor Włodzimierz Bołtruczuk prezes Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce oraz prezes Podlaskiego Związku Lekarzy Pracodawców Porozumienie Zielonogórskie.

Jego zdaniem, twórcom tego zapisu ustawowego chodziło o to, aby pediatrzy i interniści mogli zastąpić lekarzy rodzinnych gdyby ci zaczęli protestować, tak jak to miało miejsce niedawno.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH