Igor Radziewicz-Winnicki: chcemy porozumienia z pielęgniarkami

Przedstawicielki pielęgniarek i położnych spotkają się w czwartek (30 kwietnia) z kierownictwem resortu zdrowia, by rozmawiać m.in. o poprawie warunków pracy i płac tej grupy zawodowej. Na 12 maja Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych zapowiada strajk ostrzegawczy.

Spotkanie odbyć się ma w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog", zorganizowane zostało z inicjatywy resortu.

Wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki pytany o ewentualne propozycje ministerstwa i spodziewany klimat czwartkowego spotkania z pielęgniarkami i położnymi powiedział, że "będzie one prowadzone w klimacie dalszej współpracy".

- Chcemy się porozumieć. Mamy kilka kwestii do przemyślenia i propozycji do przedyskutowania, począwszy od realizacji zmienionej ustawy o zawodzie, która daje pielęgniarkom prawo do wypisywania recept, skończywszy na innych rozwiązaniach, które były postulowane przez środowisko - powiedział wiceminister.

Wśród postulatów OZZPiP jest m.in. określenie niezbędnej liczby pielęgniarek i położnych na poszczególnych oddziałach przy kontraktowaniu świadczeń zdrowotnych z NFZ w celu zapewnienia bezpieczeństwa pielęgniarkom, położnym i pacjentom.

Pielęgniarki i położne domagają się wzrostu wynagrodzenia jako czynnika powstrzymującego emigrację i odejścia od wykonywania zawodu. Byłby on także zachętą dla młodych osób do podjęcia studiów pielęgniarskich.

Wśród postulatów jest też zmniejszenie obciążenia pielęgniarek i położnych pracą administracyjną i inną, która nie jest przypisana do zawodu, na rzecz bezpośredniej pracy przy pacjencie oraz zabezpieczenie czasu pracy pielęgniarek i położnych w jednostkach ochrony zdrowia poprzez umowy o pracę.

Pielęgniarki i położne od dłuższego czasu deklarują niezadowolenie z sytuacji swoich grup zawodowych. W zeszłym tygodniu w ramach akcji protestacyjnej w różnych miastach zorganizowały pikiety przed szpitalami i urzędami. Na 12 maja zapowiadają dwugodzinny strajk ostrzegawczy; w zakładach pracy, w których strajku tego dnia nie będzie, planowane są inne formy protestu.

Pielęgniarki mówiąc o swojej trudnej sytuacji, przywołują statystyki z których wynika, że w Polsce przypada 5,2 pielęgniarki na 1000 mieszkańców, podczas gdy np. w Szwajcarii - 16, w Dani - 15, w Szwecji - 11, a Czechach i w Słowenii - 8. Jak przekonują, średnia wieku pielęgniarek to 49 lat, a w Polsce zatrudnionych jest więcej pielęgniarek powyżej 65 lat, niż pielęgniarek w wieku 21-25 lat.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH