
Choć do wyborów parlamentarnych jeszcze sporo czasu, to już we wtorek (22 marca) w Katowicach Andrzej Sośnierz, poseł partii Polska Jest Najważniejsza (PJN), przystąpił do kampanii wyborczej swojej partii, prezentując autorski program dotyczący reformy ochrony zdrowia. Podał też nazwę programu. Brzmi ona: Pacjent Jest Najważniejszy.
Jak przekonywał podczas spotkania, jego doświadczenie podpowiada mu, że niekoniecznie trzeba wymyślić coś absolutnie nowego i nowatorskiego by stworzyć najlepszy system na świecie, by był on dobry i skuteczny.
– Ważne jest, aby wszystkie jego elementy były spójne, jednolicie i konsekwentnie wprowadzane – mówił Andrzej Sośnierz i przedstawił propozycję powrót do dobrych – jak przekonywał – doświadczeń Kas Chorych. Sam był dyrektorem jednej z nich, tej na Śląsku.
Jego zdanem należy zlikwidować NFZ jako instytucję centralną, podporządkowaną ministrowi zdrowia: – Fundusz podporządkowano ministerstwu, tak, że jego prezes nie może wydać żadnego zarządzenia bez uzgodnienia z resortem. Jeśli jest dobre, to przyznaje się do niego minister, jeżeli złe, winny jest NFZ.
NFZ już nie
Jak podkreślał Andrzej Sośnierz jego autorskie pomysły nie są rewolucyjne. Jego zdaniem rewolucja była w ochronie zdrowia dotychczas jedna – kiedy powstawały Kasy Chorych, gdy likwidowano system budżetowy. Uważa, że działanie Kas zostało brutalnie przerwane i ostatnie dziesięć lat, to powolny powrót do budżetowego systemu finansowania ochrony zdrowia.
– Powinniśmy znów wrócić do zwykłych ubezpieczalni, takich, jakimi miały one być. Nie ma w tym żadnych rewolucyjnych zmian. Podzielić NFZ jest zadaniem relatywnie prostym, nie trzeba Kas tworzyć na nowo, każda ma siedzibę, struktury, ludzi, sieci komputerowe – stwierdza zdrowotny ideolog partii Polska Jest Najważniejsza.
Kolejnym punktem programu zaprezentowanego na spotkaniu, za którym optuje PJN jest decentralizacja systemu. Co ma oznaczać zwrócenie regionom swobody i możliwości decyzji w ramach Kas Chorych. Idea decentralizacji w projekcie polega jednak i na tym, że każda zdecentralizowana Kasa mogłaby obejmować obszar całej Polski.
Minister do steru
Jak wskazywał poseł, ważnym elementem jego projektu są dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne. Granicę między podstawowymi ubezpieczeniami zdrowotnymi, gwarantowanymi przez Kasy Chorych, a tymi wynikającymi z dodatkowych ubezpieczeń, powinien tworzyć koszyk świadczeń gwarantowanych.
W swoim programie Andrzej Sośnierz proponuje także zmianę roli Ministerstwa Zdrowia, które – w jego opinii – dzisiaj zajmuje się incydentami, interwencją w przypadku, kiedy coś źle działa.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- 3
- NASTĘPNA »

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE
- PN21:53 Komunikat NFZ ws. przekazywania danych dot. farmaceutów realizujących recepty refundowane
- PN21:22 Pomorskie: zebrano ponad 660 tys. zł dla hospicjów
- PN20:51 Protestujący nie zgadzają się na rehabilitację w Domu Poselskim - nie opuszczą Sejmu
- PN20:41 Włochy przyznały obywatelstwo ciężko choremu Alfiemu Evansovi
- PN20:20 Sąd UE przyznał rację KE ws. zablokowania inicjatywy dotyczącej zarodków i aborcji
- PN20:08 NFZ ws. zarządzenia dot. koordynowanej opieki nad kobietą i dzieckiem ("Za życiem")
- PN19:49 Śląskie: radni Sejmiku apelują do NFZ ws. uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój
- PN19:33 Śląski OW NFZ zaprasza po odbiór EKUZ na lotnisku w Katowicach
- 1 Wisła: lekarze rodzinni ostro krytykują ruchy antyszczepionkowe
- 2 Zamiast mnożyć programy, twórzmy system opieki nad osobami starszymi
- 3 Głuchołazy: szukają internistów, oferują 15 tys. zł na rękę i mieszkanie
- 4 Łukasz Szumowski jako minister, polityk i prywatnie
- 5 Prof. Dudek: dzisiaj kardiologia nie koncentruje się już tylko na tętnicach wieńcowych
- 6 Wdrażanie nowych terapii do praktyki: koza jest, ale brakuje na sznurek
- 7 Premier o funduszu dla osób niepełnosprawnych i służbie zdrowia
- 8 Lekarz senior kontra e-zwolnienia. Czym to się skończy?
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych