IŻiŻ: mniejsza otyłość u dzieci objętych programem edukacyjnym Szwajcarsko-polski program "Zachowaj równowagę" objął w latach 2013-2015 1,6 tys. placówek w całym kraju Fot. Archiwum

U dzieci szkolnych objętych przez dwa lata szwajcarsko-polskim programem edukacyjnym "Zachowaj równowagę" otyłość zmniejszyła się o 1 punkt procentowy - poinformował we wtorek w Warszawie dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie prof. Mirosław Jarosz.

Zdaniem specjalisty to ogromny sukces, ponieważ Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dąży do tego, aby przynajmniej zahamować postęp nadwagi i otyłości na świecie. - Nam udało się je zmniejszyć z 21,9 proc. do 20,9 proc. wśród uczniów w szkołach podstawowych i gimnazjalnych. To znakomity, zachęcający wynik - podkreślił na konferencji prasowej prof. Jarosz.

Szwajcarsko-polski program "Zachowaj równowagę", zrealizowany przez IŻiŻ, objął w latach 2013-2015 1,6 tys. placówek w całym kraju oraz 36 tys. uczniów. - Uczestniczyła w nim cała społeczność danej szkoły, która zdecydowała się do niego przystąpić, w tym również rodzice, bez których nie jest możliwe wdrażanie nowych nawyków odżywiania się i stylu życia - wyjaśniła mgr Joanna Jaczewska-Schuetz z IŻiŻ.

Wszystkich uczniów i dorosłych przeszkolono na temat zasad zdrowego odżywiania się i aktywności fizycznej. W placówkach wprowadzono wspólne śniadania (przygotowane zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania), zmieniono asortyment produktów sklepików szkolnych, organizowano warsztaty kulinarne i zawody sportowe z udziałem rodziców.

Szkoły, które się na to zdecydowały, otrzymały certyfikat placówki przyjaznej żywieniu i aktywności fizycznej.

Prof. Jarosz wskazywał, że jest wiele tego typu programów edukacyjnych, jednak szwajcarsko-polski projekt jest wyjątkowo kompleksowy i poparty badaniami naukowymi. Szkoły chętnie do niego przystępowały i konsekwentnie go wdrażały.

Specjalista zaznaczył w rozmowie z PAP, że choć pilotażowy program oficjalnie się już zakończył, to nadal jest on realizowany. Zgłaszają się kolejne szkoły, które chcą go zastosować u siebie już we własnym zakresie. - Mam nadzieję, że program ten zapoczątkuje szersze działania obejmujące znacznie większą grupę dzieci i młodzieży. Liczę również na zainteresowanie Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Zdrowia - podkreślił prof. Jarosz.

Dyrektor IŻiŻ szacuje, że koszty programu "Zachowaj równowagę" nie są duże. W przeliczeniu na jednego ucznia nie przekraczały 5 zł. - Efekty zdrowotne uzyskane dzięki zmianie odżywiania i stylu życia są nieporównywalnie większe. Po 10 latach moglibyśmy zmniejszyć nadwagę i otyłość w całej populacji młodzieży nawet o kilku punktów procentowych - podkreślił w rozmowie z PAP.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH