IV Europejski Kongres Gospodarczy: wpływ zmian demograficznych na system ochrony zdrowia

Polskie społeczeństwo jest coraz starsze, jednocześnie wydłuża się długość życia. Stwarza to poważne wyzwania dla sytemu ochrony zdrowia, nie tylko w zakresie medycyny interwencyjnej, ale także szeroko rozumianej profilaktyki i edukacji zdrowotnej.

Nie bez znaczenia jest wpływ starzenia się społeczeństwa na ekonomiczną stronę procesu leczenia, m.in. koszty związane z farmakoterapią i hospitalizacją osób starszych - podkreślali w środę (16 maja) uczestnicy dyskusji panelowej poświęconej wpływowi zmian demograficznych na system ochrony zdrowia podczas IV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Dr Anita Gębska-Kuczerowska, kierownik Studium Zdrowia Publicznego w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego zwróciła uwagę na to, że starzenie się fizjologiczne jest odrębnym, aczkolwiek równoległym procesem do starzenia się w sensie demograficznym, czyli populacyjnym.

- Starzenie się fizjologiczne zaczyna się od momentu narodzin, a w zasadzie jeszcze w okresie prenatalnym. Kryteria wieku, przyjęte jako granica starości, zostały przyjęte arbitralnie i służyły konkretnym celom - podkreślała dr Gębska-Kuczerowska.

Dodała, iż według WHO, jeśli społeczeństwo w ocenie swojej struktury demograficznej przekroczy 7 proc. osób powyżej 65. roku życia, zaliczane jest do populacji starej. - Patrząc na dane statystyczne można stwierdzić, że tę granicę przekroczyliśmy już w latach 60. ubiegłego wieku - przypomniała kierownik Studium Zdrowia Publicznego NIZP.

Prof. Janusz Szymborski z Wszechnicy Polskiej Szkoły Wyższej TWP, członek Rządowej Rady Ludnościowej, wskazał na fakt, że mimo poprawy subiektywnej oceny stanu zdrowia przez Polaków w ostatnich pięciu latach, populacja osób z chorobami przewlekłymi wzrosła w tym okresie o 5 punktów procentowych.

Częstość tych schorzeń oczywiście wzrasta wraz z wiekiem. Aż u 82 procent osób powyżej 50. roku życia stwierdzono występowanie przynajmniej jednej choroby lub dolegliwości przewlekłej.

Na nierówności społeczne w ochronie zdrowia zwróciła uwagę dr Zofia Słońska z Zakładu Epidemiologii, Prewencji Chorób Układu Krążenia i Promocji Zdrowia Instytutu Kardiologii w Warszawie.

- W naszym kraju występuje w sposób nasilony zróżnicowanie w strukturze społecznej szans na zdrowie. To niepokojące zjawisko. Rozziew pod tym względem między osobami z wykształceniem wyższym i policealnym a resztą społeczeństwa jest bardzo duży - mówiła dr Słońska.

Dodała, iż u osób w wieku 25-59 lat z wykształceniem poniżej policealnego, wskaźnik umieralności z powodu chorób układu krążenia jest czterokrotnie wyższy niż wśród Polaków lepiej wykształconych.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH