IOWISZ uporządkuje inwestycje w służbie zdrowia - zapowiada Łanda Dla niektórych IOWISZ zadziała jak bariera wejścia, ale może też zmobilizować i zachęcić do podejmowania wysiłków te osoby, które dotychczas wątpiły w powodzenie - zwracał uwagę wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda. Fof. PTWP

Instrument Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Służbie Zdrowia (IOWISZ) zracjonalizuje wydawanie publicznych pieniędzy i uporządkuje inwestycje w służbie zdrowia - zapowiada wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda.

IOWISZ wprowadzić ma nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, której projekt przygotował resort zdrowia.

Nowe narzędzie ma w zamyśle MZ pozwolić na przygotowanie i realizację bardziej racjonalnych i uzasadnionych inwestycji, co w dalszej perspektywie ma przełożyć się na poprawę jakości systemu ochrony zdrowia.

Celem regulacji jest, jak wyjaśnił Łanda, zapewnienie przejrzystego procesu wydawania opinii o celowości inwestycji, które będą miały kluczowe znaczenie dla rozwoju systemu ochrony zdrowia w Polsce. Pozytywna opinia będzie warunkiem formalnym uzyskania dofinansowania.

Nowe mechanizmy mają istotne znaczenie w kontekście 12 mld zł środków unijnych przewidzianych w perspektywie do 2020 r.

- Minister Konstanty Radziwiłł chce, by IOWISZ był dedykowany nie tylko środkom unijnym, ale również krajowym - wszystkim inwestycjom w infrastrukturę w ochronie zdrowia - powiedział PAP Łanda.

Przypomniał, że narzędzi zapewniających przejrzystość i racjonalność w wydawaniu unijnych funduszy, zażądała Komisja Europejska.

Jak ocenił, system umożliwi realne wykorzystanie m.in. map potrzeb zdrowotnych oraz priorytetów dla regionalnej polityki zdrowotnej.

- IOWISZ nie tylko zapewnia realizację postulatów Komisji Europejskiej ale także wpisuje się w politykę zdrowotną Ministerstwa Zdrowia dotyczącą m.in. opieki długoterminowej, środowiskowej i paliatywnej - wskazał Łanda.

Jak dodał, IOWISZ dzięki promowaniu określonych kryteriów wpisuje się także w politykę rozwoju państwa. Pomysły będą bowiem oceniane np. pod względem implementacji polskiej myśli technicznej w regionach i pobudzania prac badawczo-rozwojowych.

- Dla niektórych IOWISZ zadziała jak bariera wejścia - jeśli pomysł na inwestycję nie będzie miał nawet minimalnej liczby punktów, to nie będzie można nadać mu biegu, nawet go złożyć - powiedział Łanda.

Podkreślił jednocześnie, że IOWISZ - którego zasady będą dostępne na stronach resortu - może zmobilizować i zachęcić do podejmowania wysiłków te osoby, które dotychczas wątpiły w powodzenie; dzięki systemowi mogą odkryć, że ich pomysł jest dobrze oceniany.

Podstawą będzie ocena dokonywana w oparciu o formularz IOWISZ. Ma on zawierać kilkadziesiąt pytań odpowiadających różnorodnym priorytetom. Odpowiedzi będą oceniane w skali od 1 do 10; poszczególnym pytaniom zostanie nadana odpowiednia waga.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH