IOWISZ: cała sejmowa opozycja przeciwna noweli, PiS - za - Projekt ustawy, który dzisiaj jest procedowany, stanowi odpowiedź na to, co usłyszeliśmy w terenie - wskazywała wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala. Fot. Archiwum

PO, Kukiz’15, N, PSL-UED zapowiedziały głosowanie przeciw projektowi nowelizacji ustawy dotyczącej oceny inwestycji w zdrowiu; za jest PiS. Zmiany mają wesprzeć racjonalne wydatkowanie pieniędzy publicznych - podkreślała wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala.

Trzecie czytanie projektu zaplanowano w bloku czwartkowych głosowań.

Sprawozdawca sejmowej komisji zdrowia Anna Kwiecień (PiS) wskazywała, że proponowane zmiany wynikają z niemal rocznego doświadczenia funkcjonowania przepisów. Argumnetowała, że z jednej strony wychodzą one naprzeciw postulatom podmiotów wnioskujących i opiniujących wnioski dotyczce celowości inwestycji, z drugiej zaś - są przejawem działań racjonalizatorskich, wynikających z praktycznego stosowania Instrumentu Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia (IOWISZ).

Gabriela Masłowska (PiS) podnosiła, że zmiany mają na celu racjonalizację nakładów na inwestycje w ochronie zdrowia.

- Troska obecnego rządu o tę kwestię wyraziła się w bardzo unikatowym, wprowadzonym w 2016 r., narzędziu, jakim jest IOWISZ - mówiła.

Poinformowała, że PiS popiera rozwiązania.

Beata Małecka-Libera (PO) oceniła, że "nowelizacja wzbudza szereg wątpliwości".

- Inwestycje powinny być zgodne z potrzebami i strategią wyznaczoną przez mapy potrzeb zdrowotnych, w nowelizacji można dopatrzeć się wielu rozbieżności i różnego traktowania podmiotów - mówiła.

Zapowiedziała, że Platforma będzie głosowała przeciw.

Jerzy Kozłowski (Kukiz'15) przekonywał, że "to nie jest dobry projekt".

- To nie tylko nasze zdanie. (…) Opinia prawna i merytoryczna sejmowego biura analiz jest bardzo krytyczna - powiedział.

Mówił, że projekt m.in. nakłada na podmioty nowe wymagania biurokratyczne. Zapowiedział, że także jego klub będzie przeciwko projektowi.

Marek Ruciński (Nowoczesna) stwierdził, że jego opinia na temat ustaw zdrowotnych przedkładanych przez rządzącą większość nie uległa zmianie.

- Niemal za każdym razem idea jest słuszna, a problem tkwi w szczegółach. To samo dotyczy procedowanej ustawy - wskazał.

- Zastanawia upór, z jakim rząd chce decydować za pośrednictwem swoich nominatów o inwestycjach bardzo często o charakterze lokalnym - mówił.

Przekazał, że "N" będzie głosowała przeciw.

Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL-UED) również ocenił, że projekt być może ma dobrą diagnozę dotyczącą potrzeby większej koordynacji i współdziałania.

- Ale proces terapeutyczny, który państwo proponujecie wdrożyć, jest kompletnie nieprzystający do roli, jaką powinna odgrywać wspólnota lokalna w decydowaniu, samostanowieniu - mówił.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH