IMS Health o refundacji leków stosowanych w procedurze in vitro

Program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego realizowany jest w okresie od 1 lipca 2013 roku do 30 czerwca 2016 roku. Od 1 lipca 2014 ponad 5,5 tys. par będących w programie poniesie niższe koszty współpłacenia za leki stosowane w procedurze wspomaganego rozrodu.

Finansowany jest ze środków budżetu państwa z części będącej w dyspozycji Ministra Zdrowia. Na ten cel zostały zapewnione środki w wysokości ponad 247 mln zł. Realizacja programu odbywa się w podmiotach leczniczych wybranych w trybie konkursu ofert.

Obecnie, w II etapie programu wyłonionych zostało 31 świadczeniodawców, którzy począwszy od dnia 1 lipca, będą uczestniczyć w wykonywaniu procedury in vitro. Pomiędzy nimi rozdysponowano kwotę ponad 170 mln zł. Dotychczas finansowanie obejmowało diagnostykę kliniczną oraz samą procedurę in vitro.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Ministra Zdrowia, w drugim roku obowiązywania programu pacjenci otrzymują dostęp do refundacji leków najczęściej stosowanych w procedurze wspomaganego rozrodu. Chodzi tu o 13 leków (na poziomie kodów EAN), które znalazły się na liście aptecznej wraz ze wskazaniami refundacyjnymi w tym zakresie.

W wyniku tej zmiany, osoby uczestniczące w programie nie będą musiały, tak jak dotychczas dokonywać zakupu leków ze 100 proc. odpłatnością. W zależności od schematu terapii koszt ten wynosił od 4 do 8 tys. zł za pojedynczy cykl leczenia. Od 1 lipca 2014 ponad 5,5 tys. par będących w programie poniesie niższe koszty współpłacenia za te leki. Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH