III edycja Konkursu Zdrowa Gmina dotarła do półmetka

Tegoroczna, III edycja Konkursu Zdrowa Gmina znalazła się na półmetku. W niektórych gminach już obecnie odnotowano nawet 32-proc. wzrost liczby osób przebadanych w porównaniu z tym samym okresem w roku poprzednim.

W ciągu trzech ostatnich lat z pomocą ośrodków koordynujących gminy prowadziły skuteczną akcję edukacyjną z zakresu profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy. Na terenach, na których kobiety miały utrudniony dostęp do badań, organizowano wizyty mobilnych przychodni, lekarze prowadzili także wykłady. Efektem tych starań jest stały wzrost zgłaszalności kobiet na badania.

Konkurs Zdrowa Gmina, który powstał z inicjatywny Polskiej Unii Onkologii i przy wsparciu PZU, stał się dla Wojewódzkich Ośrodków Koordynujących (WOK) dodatkowym narzędziem do promocji badań profilaktycznych. W każdym województwie pracownicy WOK koordynują, monitorują i sprawują nadzór nad realizacją etapu podstawowego, diagnostycznego oraz diagnostyki pogłębionej badań wykonywanych w ramach programów przesiewowych.

Pomimo zintensyfikowanej działalności promocyjnej, statystyki wciąż jeszcze wskazują, że Polska przoduje wśród krajów Unii Europejskiej pod względem zapadalności na raka szyjki macicy oraz raka piersi. Jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy był brak efektywności prowadzonych wcześniej działań profilaktycznych i brak populacyjnego, powszechnego i ciągłego charakteru tych działań.

To powód dla którego 3 lata temu Polska Unia Onkologii wypowiedziała wojnę rakowi i tworząc Konkurs Zdrowa Gmina wsparła aktywność WOK. Współpraca z siecią wyspecjalizowanych ośrodków koordynujących, aktywnie zapraszających pacjentki do wykonywania badań oraz monitorujących ich zgłaszalność na badania, ma na celu poprawę dramatycznej sytuacji związanej z wykrywalnością nowotworów w Polsce.

Konkurs Zdrowa Gmina daje szansę na wygranie walki z chorobą poprzez wykrycie jej w początkowym, wyleczalnym jeszcze stadium. Dlatego też promocja zdrowia pozostaje jednym z najistotniejszych elementów profilaktyki. Niektóre gminy, wraz z lokalnymi ośrodkami zdrowia, promują badania organizując "Białe Soboty" i "Białe Niedziele", w czasie których można również bezpłatnie zasięgnąć porady lekarskiej.

Tego typu aktywności pomagają mieszkańcom w przezwyciężeniu strachu, czy nawet niechęci do badań. Dzięki temu w niektórych gminach już odnotowano nawet 32-procentowy wzrost liczby osób przebadanych w porównaniu z tym samym okresem w roku poprzednim.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH