I po kolejnych rozmowach ministra z rezydentami: konstruktywne, ale "nadal są protokoły rozbieżności" Porozumiano się kwestii odbiurokratyzowania medycyny i skrócenia kolejek - powiedział Jarosław Biliński,wiceszef Porozumienia Rezydentów. Fot. archiwum

Są protokoły rozbieżności, ale rozmowy idą w dobrym kierunku - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski po spotkaniu z rezydentami, domagającymi się wzrostu nakładów na zdrowie i podwyżek. Lekarze ocenili, że rozmowy były konstruktywne. Następne spotkanie - 8 lutego.

W czwartkowym (1 lutego) dwugodzinnym spotkaniu w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" uczestniczyli też wiceministrowie: Józefa Szczurek-Żelazko i Janusz Cieszyński.

Strona rządowa podkreśliła, że przedstawiła konkretne propozycje i mimo rozbieżności nastąpiło pewne zbliżenie stanowisk. Również zdaniem rezydentów w kwestii nakładów na ochronę zdrowia oraz warunków pracy i płacy lekarzy i ilości kadr medycznych jest możliwy kompromis. Jak zaznaczyli, nie schodzą z postulatu 6 proc. PKB na służbę zdrowia w ciągu 5 lat, ale negocjacje będą odbywać się pakietowo.

- Przedłożyliśmy konkretne propozycje, omówiliśmy wszystkie obszary, począwszy od nakładów na służbę zdrowia poprzez warunki pracy i płacy lekarzy rezydentów oraz lekarzy specjalistów. Omówiliśmy zachęty dla lekarzy do pozostawania w Polsce, omówiliśmy odbiurokratyzowanie systemu oraz skrócenie kolejek i cyfryzację służby zdrowia - mówił po spotkaniu Szumowski.

Przyznał, że rozmowy były trudne, ponieważ "dotyczą bardzo poważnych tematów". - Zbliżamy się w swoich stanowiskach, jednak nadal mamy protokoły rozbieżności w wielu punktach - powiedział minister.

Poinformował, że następne spotkanie zaplanowano na czwartek 8 lutego na godz. 16. - Czeka nas teraz ciężka praca. Musimy dla dobra pacjentów wypracować już te konkretne propozycje, postarać się te protokoły rozbieżności doprecyzować i znaleźć rozwiązanie, tak żebyśmy mogli się porozumieć - podkreślił. - Myślę, że idziemy w dobrym kierunku i te rozbieżności uda się w końcu wypracować - dodał.

"Za nami konkretne rozmowy z @PR_OZZL. Dziękujemy za omówienie kluczowych dla Polaków kwestii: wysokości nakładów na ochronę zdrowia i warunków pracy lekarzy. Rozmowy są trudne, ale po obydwu stronach jest wola porozumienia" - podał na Twitterze resort zdrowia po spotkaniu.

Minister, cytowany w komunikacie resortu, mówił też, że "trudność tych rozmów polega na podobieństwie do precyzyjnych operacji chirurgicznych: tu nie ma miejsca na błędy, każdy ruch pociąga za sobą bardzo poważne konsekwencje" (...) - Nam wszystkim zależy na dobru pacjentów, na poprawie działania sytemu ochrony zdrowia i to stanowi płaszczyznę rozmowy, jednak wypracowanie konkretnego i realizowalnego porozumienia wymaga dużego wysiłku i to jest teraz nasze główne zadanie. Następne spotkanie już za tydzień - podkreślił.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH