Hrynkiewicz: demografia wymusi przemodelowanie systemu opieki zdrowotnej Fot. Shutterstock

O problemie starzenia się społeczeństwa oraz o emigracji rozmawiali eksperci na wtorkowym (13 lutego) posiedzeniu Komitetu Społecznego Rady Ministrów (KSRM), którym kieruje wicepremier Beata Szydło.

Komitet we wtorek ustalił powołanie zespołu ds. strategii polityki społecznej, który ma opracować taką strategię na lata 2020-2030.

Przyjęto też projekt dot. wprowadzenia do obowiązkowej oceny skutków regulacji (OSR) badania wpływu danej ustawy na sytuację ekonomiczną i społeczną rodziny, w tym osób niepełnosprawnych i starszych.

CIR poinformowało, że we wtorek podczas drugiego posiedzenia KSRM omówiono wybrane wyzwania demograficzne, przed którymi stoi nasz kraj. - Mądra polityka społeczna wymaga długofalowej strategii i dużej konsekwencji. Dziś jeszcze nie widać skutków wieloletnich zaniedbań w tym obszarze, dlatego problem ten może wydawać się nieistotny. Jednak to dziś jest właściwy czas na podjęcie działań zaradczych - powiedziała przewodnicząca Komitetu Społecznego Rady Ministrów.

Podczas spotkania najnowszy raport demograficzny za lata 2016-2017 zaprezentowała przewodnicząca Rządowej Rady Ludnościowej (RRL) prof. Józefina Hrynkiewicz. Jak zaznaczyła, obecnie na emigracji przebywa od 2 do 3 mln Polaków, z których połowa nie zamierza powrócić. 

Przewodnicząca RRL omówiła też problem wyludniania się Polski oraz różnicy w średniej długości życia kobiet i mężczyzn. - W nieodległej przyszłości będziemy musieli zmierzyć się z rosnącą liczbą peryferyjnych gmin, które zamieszkiwać będą głównie starsze osoby - przewiduje profesor. - Taki stan rzeczy będzie wymuszał m.in. dostosowanie infrastruktury do potrzeb osób starszych, a także przemodelowanie systemu opieki zdrowotnej. Wyludnianie niektórych gmin może też doprowadzić do niewydolności finansowej samorządów - dodała.

CIR poinformowało, że w trakcie posiedzenia Komitetu ustalono powołanie zespołu ds. strategii polityki społecznej. Wyjaśniono, że jego głównym zadaniem będzie opracowanie strategii polityki społecznej na lata 2020-2030. Do zespołu zostaną zaproszeni przedstawiciele ministerstw, organizacji pozarządowych, samorządów oraz eksperci. 

CIR przypomniało, że według wstępnych danych GUS w 2017 roku urodziło się 403 tys. dzieci. To więcej niż rok i dwa lata temu o odpowiednio 20 i 33 tys. Wynik ten jest o 57 tys. lepszy niż prognozowano.

W 2016 roku tylko w 107 polskich gminach osób w wieku 65+ było więcej niż 20 proc. Według prognoz, w 2030 roku takich gmin będzie aż 1664 - ponad 15 razy więcej. Zgodnie z przewidywaniami wiele gmin położonych we wschodniej i północno-wschodniej Polsce, na Pomorzu Zachodnim oraz obszarach górskich południowo-zachodniej Polski, znajdzie się w niezwykle trudnej sytuacji spowodowanej odpływem młodych ludzi. - Skutkiem tego będzie przewaga zgonów nad urodzeniami i starzenie się społeczeństwa - zaznaczyło CIR.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH