Hospicjum nie będzie podmiotem gospodarczym

Resort zdrowia wycofuje się z obowiązkowej rejestracji jako podmiotów gospodarczych wszystkich organizacji pozarządowych, fundacji i stowarzyszeń, które prowadzą działalność leczniczą.

Jak informuje Dziennik Polski, przedstawiony do konsultacji społecznych projekt założeń kolejnej nowelizacji ustawy o działalności leczniczej przewiduje wyłączenie z tego obowiązku prowadzących działalność pożytku publicznego w zakresie opieki zdrowotnej.

W myśl obecnie obowiązujących przepisów wszystkie stowarzyszenia i fundacje, które prowadzą hospicja, przychodnie dla bezdomnych i placówki opiekuńcze,  do 1 lipca 2012 r. powinny zarejestrować się jako podmioty gospodarcze. Oznaczałoby to radykalne zmiany w funkcjonowaniu organizacji pożytku publicznego.

Organizacje pozarządowe, które zajmują się działalnością leczniczą, hospicyjną i paliatywną obawiały się, że ustawa o działalności leczniczej zmusi je do zamykania hospicjów i innych placówek ochrony zdrowia prowadzonych na zasadzie non-profit, ponieważ staną się przedsiębiorstwami.

Ks. Stanisław Słowik z Caritas Diecezji Kieleckiej w wypowiedzi dla KAI podkreślał, że jest to sprzeczne z ustawą o działalności pożytku publicznego, która działania w zakresie ochrony i promocji zdrowia zalicza do kategorii działań w obszarze pożytku publicznego. Zwrócił też uwagę, że usługi opiekuńcze świadczone przez organizacje pozarządowe rzadko kiedy przynoszą zysk, charakterystyczny dla działalności gospodarczej.

W rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Jolanta Stokłosa, prezes Forum Hospicjów Polskich wskazywała, że ważne jest, by organizacje pozarządowe w zakresie lecznictwa i opieki nad chorymi mogły działać na starych zasadach, zgodnie z ustawą z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, prowadząc działalność statutową nieodpłatnie.

Więcej: www.dziennikpolski24.pl
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH