Holandia wzorem dla Polski w reformie ochrony zdrowia? Fot. DennisM2/Flickr (Public Domain)

W ostatnim rankingu Euro Health Consumer Index Holandia otrzymała pierwsze miejsce uzyskując 916 punktów na 1000 możliwych. - Jest zdecydowanym leaderem pod względem jakości usług zdrowotnych, na którym powinny wzorować się inne państwa, w tym Polska - powiedział Adriaan Palm, ambasador Królestwa Niderlandów.

Ambasador podczas międzynarodowej konferencji pt: "Transformacja opieki zdrowotnej. Fundusze Unijne na projekty wspierające innowacyjność i rozwój. Doświadczenia Polski i Holandii", która odbyła się 14 czerwca w Warszawie, dodał też, że Polska w rankingu Euro Health Consumer Index zajęła przedostatnie miejsce (z 35 państw) wyprzedzając jedynie Czarnogórę, i zdobywając tylko 523 punkty.

Odnotować należy też to, że pozycja Polski, zamiast rosnąć systematycznie spada. W 2009 roku zajęliśmy w tym rankingu 26 miejsce, w zeszłym roku 31, a obecnie dopiero 34. Powód, to zdaniem ekspertów, brak skutecznych reform.

Jak podkreślił Palm, Holandia od wielu lat jest na czele rankingów konsumenckich, jeśli chodzi o zadowolenie z dostępu do zdrowia. Przyczyn tego stanu rzeczy należy upatrywać w dostępie do informacji w ochronie zdrowa, dobrze rozwiniętej informatyzacji, połączeniu partnerstwa publiczno-prywatnego, a także gotowości społeczeństwa na zmiany.

- Ponieważ wydaje się, że Polska boryka się z podobnymi problemami w ochronie zdrowia, jak Holandia, nasze rozwiązania mogą być dla Polski przydatne i inspirujące. Zarówno nasze społeczeństwo, jak i polskie starzeje się, mamy też kolejki do świadczeń zdrowotnych, musimy sobie radzić z reglamentacją świadczeń - wyjaśnił Palm.

Z kolei Vytenis Andriukaitis, komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności dodał, że dla UE  "Holandia jest tu doskonałym przykładem kierunku, w którym powinny iść zmiany".

Przekonywał, że inwestowanie w stabilność systemów zdrowotnych poprzez wdrażanie reform i wprowadzenie innowacji jest najważniejszym filarem, na którym powinny opierać się strategie Europy i Polski w najbliższych 5-10 latach.

Jak podkreślali eksperci wydaje się, że Polska ma tu olbrzymią szansę, ponieważ jest największym beneficjentem funduszy europejskich. Ponad 2,9 mld. euro zostanie przekazane rządowi polskiemu z UE w celu stworzenia stabilnego systemu opieki zdrowotnej do 2020 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH