Hiszpania: demonstrowali przeciwko rządowej ustawie antyaborcyjej

Tysiące osób uczestniczyło w sobotę w Madrycie w demonstracji przeciwko rządowemu projektowi ustawy, która ma zaostrzyć przepisy dotyczące aborcji. Uchwalona cztery lata temu ustawa zezwala na dokonywanie w Hiszpanii aborcji do 14. tygodnia ciąży.

Uczestnicy protestu, którzy zgromadzili się w centrum stolicy, przybyli z całego kraju. Z Asturii, na północnym zachodzie Hiszpanii, przybył "pociąg wolności" z przeciwniczkami rządowego projektu. W demonstracji brały udział całe rodziny, wiele małżeństw przyszło z dziećmi.

Manifestanci twierdzili, że obecny konserwatywny rząd Hiszpanii zmierza do przywrócenia stanu prawnego z czasów frankistowskiej dyktatury (1939-1975) całkowicie zakazującej przerywania ciąży. Hiszpańskie kobiety wyjeżdżały wówczas na zabiegi przerywania ciąży do Wielkiej Brytanii i Holandii i były traktowane jak terrorystki - powiedziała agencji AFP 55-letnia uczestniczka demonstracji, Marisa Vellero.

W 1985 roku ustawa w sprawie przerywania ciąży została znacznie złagodzona. Obecne prawo, uchwalone w okresie rządów partii socjalistycznej obowiązuje od czterech lat.

Zatwierdzony przez konserwatywny rząd premiera Mariano Rajoya projekt ustawy antyaborcyjnej, który przedstawił minister sprawiedliwości Alberto Ruiz-Gallardon, eliminuje prawo kobiet do decydowania o przerwaniu ciąży i zezwala na aborcję jedynie w przypadku, gdy jest ona rezultatem gwałtu bądź stanowi ciężkie zagrożenie dla zdrowia fizycznego lub psychicznego kobiety.

- Rządowy projekt ustawy zmusza nas abyśmy zostawały matkami, kiedy tego nie chcemy, odbiera nam wolność decydowania, co jest nie do przyjęcia w demokratycznym społeczeństwie - powiedziała Victoria Garcia Corte, która przemawiała w imieniu asturyjskiego Stowarzyszenia Kobiet na rzecz Równości.

Wobec masowych protestów przeciwko rządowemu projektowi i wobec wyników sondaży, które pokazują, że 80 proc. obywateli Hiszpanii, w tym praktykujący katolicy, są przeciwni tej zmianie w ustawodawstwie, premier Rajoy zadeklarował ostatnio gotowość do ustępstw. Zwłaszcza, że projekt ustawy budzi opory również w szeregach jego własnej Partii Ludowej (PP) - pisze Reuters.

Gotowości do ustępstw ze strony rządu nie potwierdza jego reakcja na sobotnią demonstrację w stolicy. Minister spraw wewnętrznych Jorge Fernandez Diaz, który uczestniczy w odbywającej się właśnie w Madrycie krajowej konwencji PP, oświadczył agencji EFE po zakończeniu protestu: "Rząd już zajął stanowisko".

- Nie ma nic bardziej postępowego, niż obrona życia nienarodzonych - dodał szef MSW.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH