Hematoonkologia: mamy problem z leczeniem starszych pacjentów Prof. Krzysztof Warzocha; FOT. PTWP

Ponad 50 proc. cierpiących na choroby hematoonkologiczne w Polsce to osoby w wieku ponad 65 lat. Niestety, w naszym kraju nadal brakuje standardów dotyczącej opieki medycznej nad tą grupą pacjentów - wskazywali uczestnicy sesji poświęconej starzeniu się społeczeństwa w trakcie XXV Forum Ekonomicznego w Krynicy (8-10 września).

Jeżeli w Polsce nie zostaną wdrożone skuteczne rozwiązania w zakresie leczenia hematoonkologicznego pacjentów w podeszłym w wieku, problem będzie narastał. Dowodzą tego m.in. prognozy demograficzne. Liczba osób powyżej 65. roku życia w Polsce wzrośnie do 2030 r. niemal dwukrotnie, a ich udział w całym społeczeństwa zwiększy się - z 13,5 proc. w 2007 do 23,2 proc. w 2035 roku.

Podczas dyskusji w Krynicy przedstawiono niektóre wnioski z tegorocznego raportu przygotowanego przez Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego wspólnie z Instytutem Hematologii i Transfuzjologii. Dokument kompleksowo ujmuje ekonomiczne i systemowe zagadnienia leczenia onkohematologicznego w Polsce.

W raporcie wskazano m.in., że zachorowalność na choroby hematoonkologiczne w ciągu ostatnich 20 lat wzrosła ponad dwukrotnie, głównie z powodu starzenia się społeczeństwa. Od 10 lat obserwuje się jednak poprawę 5-letnich przeżyć chorych na choroby układów krwiotwórczego i chłonnego.

Niestety, postęp ten, z różnych powodów, nie dotyczy grupy najstarszych pacjentów, a wyniki ich leczenia w naszym kraju wciąż negatywnie odbiegają od osiąganych w wielu krajach europejskich.

- Choroby nowotworowe są bardzo poważnym wyzwaniem dla sytemu ochrony zdrowia w, także w kontekście wskaźników demograficznych, czyli coraz szybciej starzejącego się społeczeństwa - zaznaczyła dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego. - Ponad 50 proc. cierpiących na choroby hematoonkologiczne w Polsce to osoby w wieku ponad 65 lat.

- Pewne rozwiązania w pakiecie onkologicznym, dotyczące tej właśnie grupy pacjentów, okazały się chybione - dodała Gałązka-Sobotka.

Natomiast prof. Krzysztof Warzocha, dyrektor Instytutu Hematologii i Transfuzjologii i Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie zwracał uwagę, że brakuje badań klinicznych w zakresie farmakoterapii obejmujących najstarszych pacjentów hematoonkologicznych.

- Innym, bardzo ważnym problemem jest tak mocno akcentowana w pakiecie onkologicznym tendencja do skracania czasu hospitalizacji. Tymczasem specyfika leczenia pacjentów hematoonkologicznych w podeszłym wieku wymaga często dłuższego ich pobytu w szpitalu - powiedział prof. Warzocha.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH