Health Barometre: źle oceniamy polską ochronę zdrowia

Badanie Health Barometre przeprowadzone wśród mieszkańców 7 krajów europejskich oraz USA wskazało, że to Polacy najgorzej wśród badanych oceniają system opieki zdrowotnej w swoim kraju.

Badanie przeprowadziła Europ Assistance Group we współpracy z Instytutem Badawczym Cercle Sante wśród mieszkańców Niemiec, Francji, Włoszech, Wlk. Brytanii, Szwecji, Austrii, USA i Polski.

Polacy w większości (80 proc.) ocenili ochronę zdrowia jako słabą lub średnią. Jedynie 17 proc. oceniło stan opieki medycznej w Polsce jako dobry, a 2 proc. jako bardzo dobry. Większość Polaków (90 proc.) obawia się wydłużenia czasu oczekiwania na wizytę lekarską. Na drugim miejscu Polacy wskazują ryzyko infekcji w szpitalach oraz błędy medyczne (76 proc. badanych). Na kolejnym miejscu znajduje się deficyt wykwalifikowanych lekarzy ( 60 proc.).

Badani pytani o najlepsze rozwiązanie, które służyłoby poprawie stanu opieki medycznej w ich kraju, wskazywali podniesienie składek obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego oraz składek ubezpieczenia dodatkowego. 30 proc. Polaków opowiedziało się za podniesieniem ubezpieczenia dodatkowego, 28 proc. za podniesieniem składki obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, zaś 26 proc. gotowych byłoby płacić za każdą usługę medyczną indywidualnie.

Większość Polaków (75 proc.) uważa, że obecny system opieki zdrowotnej nie gwarantuje równego dostępu do usług medycznych dla wszystkich obywateli. Szwedzi w większości (72 proc.) opowiedzieli się za podniesieniem składek na ubezpieczenie zdrowotne by zagwarantować równy dostęp do opieki medycznej w ich kraju. Większość (54 proc.) Polaków była przeciwna temu rozwiązaniu.

Zarówno Europejczycy jak i Amerykanie gotowi są wyjechać za granicę by uzyskać lepszą opiekę medyczną. Większość Polaków (57 proc.) również wyjechałoby za granicę, szczególnie jeśli cena byłaby niższa, przy zachowaniu tej samej jakości usług.

Ankietowani wypowiadali się też na temat opieki zdrowotnej zapewnianej osobom starszym i niesamodzielnym. W Polsce opieka ta jest oceniana w 82 proc. jako słaba. Jedynie 15 proc. Polaków ocenia dobrze opiekę nad osobami starszymi. We wszystkich krajach, oprócz Szwecji, większość badanych była za domową opieką dla niesamodzielnych osób w podeszłym wieku. Natomiast 51 proc. Szwedów było za skierowaniem ich do specjalistycznych domów opieki. Za tym rozwiązaniem opowiedziało się też 25 proc. Polaków. 

Respondenci wskazać mieli także najlepszy według nich system opieki zdrowotnej spośród krajów biorących udział w badaniu. Według wszystkich badanych, najlepsza opieka medyczna oferowana jest we Francji (67 proc.) i Szwecji (50 proc.), najgorsza w Polsce (0 wskazań). Badanie Health Barometre organizowane jest corocznie od 2006 roku. W ubiegłym roku po raz pierwszy do badania włączona została Polska.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH