Hamankiewicz pisze do rezydentów: podziwiam Waszą determinację Protest rezydentów w Lesznie; FOT. Twitter

Podziwiam Waszą determinację w pokazywaniu warunków pracy lekarzy - napisał prezes Naczelnej Rady Lekarskiej dr Maciej Hamankiewicz w liście do protestujących rezydentów. Wszyscy identyfikujemy się ze zgłaszanymi przez Was postulatami - zapewnił.

Od poniedziałku (2 października) lekarze rezydenci prowadzą protest głodowy m.in. w hallu głównym Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie; obecnie głodówkę prowadzi ok. 20-30 osób. Młodzi lekarze domagają się wzrostu finansowania ochrony zdrowia do 6,8 proc. PKB w 3 lata, z drogą dojścia do 9 proc. przez najbliższe 10 lat. Chcą też m.in. zmniejszenia biurokracji, zwiększenia liczby medyków i wyższych wynagrodzeń.

W czwartek (5 października)  pismo do protestujących wystosował prezes Naczelnej Rady Lekarskiej dr Maciej Hamankiewicz. Podziękował rezydentom za zwrócenie uwagi społeczeństwa na kwestię zbyt niskich nakładów na zdrowie; przypomniał, że samorząd lekarski od lat żąda zwiększenia finansowania ochrony zdrowia do poziomu przynajmniej 6 proc. PKB.

- Podziwiam Waszą determinację w pokazywaniu warunków pracy lekarzy, ich godzin pracy, poziomu wynagrodzeń i procesu kształcenia - napisał. Przypomniał, że występował do Ministra Zdrowia w różnych sprawach dotyczących młodych lekarzy. - Wszyscy identyfikujemy się ze zgłaszanymi przez Was postulatami - zapewnił.

- Zgadzam się w pełni z protestującymi dzisiaj, że kwestia wynagrodzeń jest tylko jednym z wielu czynników wymagających zmian, a wpływających na to, że polski lekarz jest zmęczony. Nie wolno zapominać, że lekarz przepracowany staje się zagrożeniem dla pacjenta - napisał. Wskazał, że konsekwencją przepracowania mogą być błędy medyczne, a także śmierć lekarza na dyżurze, co w ostatnich dwóch miesiącach też miało miejsce.

- Nie zgadzam się z twierdzeniem, że lepszy przepracowany lekarz niż żaden lekarz, bo przepracowany lekarz to żaden lekarz. A na pewno lepszy żywy niż martwy. Lekarz pracujący w jednym miejscu, za godne wynagrodzenie, które zdaniem samorządu lekarskiego dla lekarzy bez specjalizacji powinno wynosić dwie średnie krajowe, miałby szansę na uniknięcie problemu przemęczenia - napisał Hamankiewicz.

Poinformował, że 1 października wiek emerytalny w pediatrii przekroczyło ponad 40 proc. lekarek i ponad 20 proc. mężczyzn. Dodał, że podobna sytuacja jest w położnictwie i ginekologii oraz chirurgii ogólnej. - Przyszłość polskich młodych lekarzy może być zależna i od tego czynnika. Kiedy seniorzy postanowią odejść, młodsi będą musieli wziąć na swoje barki ich obowiązki - podkreślił.

- Wyrażam nadzieję, że do porozumienia z rządzącymi dojdzie jak najszybciej, bo rozumiem, że na szali położyliście własne zdrowie i życie - napisał prezes. W piątek (6 października) o godz. 10.00 Hamankiewicz ma odwiedzić protestujących rezydentów

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH