Hamankiewicz o rezygnacji Radziwiłła z NRL: przykra sytuacja Prezes NRL Maciej Hamankiewicz: - Pan minister popadł w pewnego rodzaju konflikt. Fot. PTWP

To sytuacja dla nas wyjątkowo przykra - powiedział w poniedziałek (16 października) prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz, odnosząc się rezygnacji ministra zdrowia z członkostwa w NRL. Rada, popierając protest rezydentów, nie występuje przeciwko rządowi - zapewnił.

W poniedziałek minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zrezygnował z członkostwa w Naczelnej Radzie Lekarskiej. Radziwiłł przez blisko dekadę (od 2001 r. do 2010 r.) był prezesem NRL, później pełnił też funkcje wiceprezesa i sekretarza.

- To sytuacja dla nas wyjątkowo przykra, gdyż pan minister był przez wiele lat związany z samorządem lekarskim - komentował decyzję ministra Maciej Hamankiewicz.

- Samorząd lekarski, jak wiele innych organizacji, popiera postulaty protestujących lekarzy. Pan minister popadł w pewnego rodzaju konflikt, będąc popierającym postulaty, a jednocześnie tym, który z drugiej strony musi negocjować - powiedział.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, w liście do szefa NRL podkreślił, że "z niezrozumieniem" odbiera jego prośbę do międzynarodowych organizacji lekarskich, aby wywarły presję na polski rząd ws. rozmów z protestującymi lekarzami rezydentami.

W miniony czwartek Prezydium NRL zwróciło się do Światowego Stowarzyszenia Lekarzy (WMA - World Medical Association) z prośbą o wyrażenie solidarności z protestującymi lekarzami. W efekcie WMA podjęła rezolucję, w której wskazała, że "z poważnym zaniepokojeniem" przyjmuje do wiadomości spór pomiędzy rezydentami a rządem.

"Apelujemy do Prezes Rady Ministrów, aby włączyła się do negocjacji w celu wypracowania możliwych do zaakceptowania rozwiązań chroniących życie lekarzy rezydentów, zwłaszcza tych, którzy uczestniczą w strajku głodowym, jak również prowadzących do poprawy finansowania świadczeń zdrowotnych dla całego społeczeństwa" - czytamy w rezolucji.

Odnosząc się do swojego wystąpienia do WMZ, Hamankiewicz podkreślił, że NRL "nigdy nie występowała przeciwko któremukolwiek rządowi, w szczególności rządowi premier Beaty Szydło". - Dyskutujemy tylko i wyłącznie w obrębie świata lekarskiego i nie jest to sytuacja nowa - dodał. Wskazał, że Radzie zależało na międzynarodowej opinii na temat trwającego w Polsce protestu.

W swoim piśmie Radziwiłł wskazywał, że rząd premier Szydło przeprowadził już wiele zmian oczekiwanych także przez samorząd lekarski. Komentując te słowa, Hamankiewicz przyznał: - Nie sposób się nie zgodzić, że wiele oczekiwanych przez nas zmian dokonano. Tym najważniejszym dla nas jest przywrócenie stażu podyplomowego dla lekarzy i lekarzy dentystów, i tu w pełni się zgadzam.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH