Hamankiewicz do MZ i UOKiK o środkach homeopatycznych: Polacy zasługują na ochronę przed tymi... Maciej Hamankiewicz zwrócił się do organów państwa o zapewnienie polskim obywatelom ochrony przed wykorzystywaniem ich niewiedzy na temat braku skuteczności produktów homeopatycznych. Fot. PTWP

Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, wystosował we wtorek (22 listopada) pismo do ministra zdrowia oraz prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie informacji na opakowaniach środków homeopatycznych.

W piśmie prezes Hamankiewicz zwraca uwagę na ogłoszoną 15 listopada br. decyzję Federalnej Komisji Handlu Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej o nałożeniu na producentów środków homeopatycznych OTC obowiązku wskazywania na opakowaniach tych produktów oświadczeń o braku dowodów potwierdzających skuteczność terapeutyczną tych produktów lub wiarygodnych źródeł potwierdzających taką skuteczność.

''U podstaw takiej decyzji leży przekonanie, że informacje dotychczas zamieszczane na opakowaniach takich produktów, odwołujące się do tradycyjnych teorii homeopatycznych, jako podstawy do przyjęcia skuteczności tych produktów, wprowadzają konsumentów w błąd. Takie informacje zostały przez Komisję ocenione jako wprowadzające w błąd, a podjęta decyzja zmierza w kierunku zrównania pozycji produktów homeopatycznych z lekami o naukowo udowodnionej skuteczności terapeutycznej'' - pisze prezes NRL.

Pomimo że wyżej opisana decyzja zapadła w innym kraju, o odmiennym porządku prawnym, Maciej Hamankiewicz uważa, że powinna stać się ona ''przyczynkiem do dyskusji na temat sytuacji produktów homeopatycznych w Polsce oraz informacji, jakie tym produktom mają towarzyszyć, w kontekście możliwości wprowadzania pacjentów w błąd co do istnienia naukowych podstaw potwierdzających skuteczność terapeutyczną tych produktów''.

''W mojej ocenie polscy konsumenci i pacjenci zasługują na ochronę przed wprowadzającymi w błąd praktykami, które nie wskazują na fakt, że produkty homeopatyczne nie posiadają naukowych dowodów potwierdzających ich skuteczność, a twierdzenia o ich skuteczności opierają się na powstałych w XVIII wieku teoriach, nieznajdujących uznania zdecydowanej większości środowisk naukowych'' - podkreśla szef samorządu lekarskiego.

Więcej: www.nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH