HFPC: potrzebna szybka zmiana przepisów o izbach wytrzeźwień

Potrzebna jest szybka zmiana przepisów o izbach wytrzeźwień, gdyż wkrótce zniknie podstawa prawna do pobierania opłat za pobyt w tych izbach - wskazuje Fundacja Helsińska. Senacka komisja ustawodawcza zapowiada, że pierwsze czytanie projektu odbędzie się na początku listopada.

- Brak podstawy prawnej obliczenia wysokości opłaty będzie skutkować niemożliwością jej pobrania od osób przyjętych do izby wytrzeźwień, przez co placówki te pozbawione zostaną ważnego źródła finansowania swojej działalności - napisała Helsińska Fundacja Praw Człowieka w piśmie skierowanym do senatora Piotra Zientarskiego (PO), kierującego pracami komisji ustawodawczej.

Dotychczasowe zasady ustalania wysokości opłat za pobyt w izbach wytrzeźwień za niezgodne z ustawą zasadniczą uznał na początku kwietnia Trybunał Konstytucyjny. Wskazał on, że przepis ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi nie zawiera wymaganych przez konstytucję wytycznych co do treści aktu wykonawczego.

Brak tych wytycznych - jak uznał Trybunał - stanowi o sprzeczności zarówno przepisu ustawy, jak i wydanego na jej podstawie rozporządzenia ministra zdrowia z 2004 r. w sprawie trybu doprowadzania, przyjmowania i zwalniania osób w stanie nietrzeźwości oraz organizacji izb wytrzeźwień. TK odroczył utratę mocy obowiązywania tych przepisów o dziewięć miesięcy. Zakwestionowane rozporządzenie ustala maksymalną wysokość opłaty za pobyt w izbie wytrzeźwień na 250 zł. Przepisy zaskarżył do TK Rzecznik Praw Obywatelskich.

- Z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością można ocenić, że cały proces legislacyjny w przedmiocie dostosowania przepisów do wyroku TK nie zakończy się uchwaleniem nowelizacji do 16 stycznia 2013 r., a więc do daty utraty mocy obowiązującej przez dotychczasowy przepis - głosi pismo HFPC podpisane przez wiceprezesa fundacji Adama Bodnara.

Senator Zientarski powiedział, że odpowiedni projekt został już przygotowany. - Komisja na początku października zdecydowała o nadaniu biegu legislacyjnego temu projektowi, wystąpiliśmy o konsultacje do różnych instytucji - zaznaczył. Dodał, że pierwsze czytanie projektu powinno się odbyć w komisji 7 listopada, zaś Senat zajmie się nim na posiedzeniu w drugiej połowie listopada.

Według senackiego projektu maksymalna opłata za pobyt w izbie wytrzeźwień ma wynosić 350 zł. - Wartość tej opłaty pochodzi z prognoz Ministerstwa Zdrowia, prezentowanych w trakcie rozprawy przed Trybunałem Konstytucyjnym - zaznaczono w uzasadnieniu.

Zdaniem Fundacji Helsińskiej przy określeniu maksymalnej wysokości takiej opłaty powinny być jednak uwzględnione faktyczne koszty pobytu w izbie. - Opłata za pobyt w izbie wytrzeźwień nie jest karą nakładaną na nietrzeźwą osobę, a daniną publiczną cechującą się zasadą odpłatności; jako świadczenie odpłatne musi być bezpośrednio powiązana ze wzajemnym świadczeniem organu publicznego - napisała HFPC.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH