HFPC o leczeniu uzależnień od narkotyków

W Polsce nie ma problemu z dostępem do stacjonarnego leczenia uzależnień od narkotyków, jednak prawa pacjentów nie zawsze są przestrzegane - wynika z raportu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Pracownicy i współpracownicy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka przeprowadzili w 2009 i 2010 roku monitoring przestrzegania praw pacjentów i dostępu do stacjonarnego leczenia uzależnień od narkotyków. Badania przeprowadzono w 18 ośrodkach (ponad 20 proc. ogółu), w województwach: mazowieckim, małopolskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, łódzkim i śląskim.

Badania wykazały, że nie ma problemu z dostępem do leczenia stacjonarnego, przeciwnie: to placówki zabiegają o pacjenta. Jak podkreśla HFPC, z jednej strony dostępność leczenia to pozytywna zmiana, z drugiej – bywa nadużywana. Pacjenci nierzadko traktują pobyt w ośrodku jak formę poprawienia kondycji fizycznej, przetrwania zimy, przeczekania trudnego czasu, a nie jak rzeczywistą możliwość zerwania z nałogiem.

Z raportu wynika, że generalnie stan przestrzegania podstawowych praw człowieka (prawo do informacji, ochrona przed poniżającym traktowaniem, prawo do prywatności, prawo do kontaktów z bliskimi, prawo do skargi, prawo do edukacji) można uznać za poprawny. W ocenie pacjentów i kadry w ciągu ostatnich lat sytuacja znacznie się poprawiła.

Jednak bywają także naruszenia praw człowieka: najpoważniejsze dotyczą m.in. stosowania – w niektórych ośrodkach – poniżających praktyk podczas rewizji osobistej. Fundacja podkreśla, że w niektórych ośrodkach stosowano nie zawsze uzasadnione ograniczenia w kontaktach z rodziną czy w sferze życia prywatnego.

HFPC ocenia, że brakuje standardów i stałych mechanizmów badania efektywności leczenia uzależnień, także efektów działania konkretnych ośrodków. Kierownicy i terapeuci wskazywali na brak współpracy, a nierzadko konkurencję pomiędzy placówkami leczenia stacjonarnego i ambulatoryjnego. Nie ma też współpracy i przepływu informacji o pacjentach pomiędzy ośrodkami ambulatoryjnymi i stacjonarnymi.

Według fundacji istnieje potrzeba dokonania oceny polskiego systemu leczenia uzależnień od narkotyków.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH